Zihinsel Engelliler Sınıf öğretmenleri çözüm bekliyor


  • Gündem
  • 07 Oca 2014
  • editor
  • 2.128 views Okunma
  • Yorum Yok

ZİHİNSEL2012 yılında Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği alanına geçen Sınıf Öğretmenleri Danıştay kararı gereği tekrar Sınıf Öğretmenliğine dönmüşlerdir.

MEB bu dönüş için iki kere aynı içerikli yazı yazmak zorunda kalmıştı.

Alan değişikliğinin başladığı ilk günlerde http://www.memurlar.net/haber/438183/

“Bu durumdaki öğretmenlere valilikler duyuru yapacak ve isteyenler Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğinde görevlendirilecek, görevlendirilen öğretmenlere aynı zamanda kurs açılacak ve eksik saatleri tamamlanacak. Kursu tamamlayan öğretmen Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği kadrosuna geçirilecek.”

Cümlelerini yazmıştık. Bu cümleler şahsımıza değil bakanlık bürokratlarına aittir. Fakat bu konuda adım atılmadığı görülmektedir. Bakanlık ilettik dediği halde İl MEM’ler kendilerine hiç böyle bir şey söylenmemiş gibi davranmaktadırlar.

Oysa ki bu öğretmenler (yani Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine geçmek isteyen öğretmenler) bu alanda çalışmaya devam etmek istediklerini, çocuklardan ayrılmak zorunda kaldıklarını, yerlerinin özür ya da ilk atamada dolmasını istemediklerini belirtmektedirler.

Aslında haklılar.

Bakanlık, bir adımla iki sorunu çözebilecekken yine kulaklar tıkalı durmaktadır.

Bunlardan bir tanesi bu öğretmenleri eski yerlerinde görevlendirerek kendilerinden seminer sonrası bu kadroya (okula) atanmayı kabul ediyorum şeklinde dilekçe alınarak hem onlar garanti altına alınabilir hem de onların şu anki kadroları (Sınıf Öğretmeni oldukları kadrolar) özür grubunda kullanılabilir.

Özür grubunda kadro sıkıntısı yaşayan, öğretmenlere bu dönemde çözülecek diye söz veren bakanlığın böyle bir olanağı kullanmaması akıl işi değil doğrusu.

İki farklı isteği bir anda gerçekleştirmek, verilen sözü yerine getirmek için var olan argümanları kullanmamak nasıl yorumlanabilir ki?

MEB tercihlerin açılacağı döneme kadar hazırlıklarını tamamlayarak daha önceki önerilerimizi de değerlendirmeye http://www.memurlar.net/haber/440996/ almalı, sorunu minimize etmenin yollarını aramalı ve özür grubunda verdiği sözün arkasında durmalıdır.

Maksut BALMUK

Kaynak:http://www.memurlar.net/haber/446468/

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930