Z. Engelliler Öğretmenliğine geçenlerin sorunu çözülüyor


 • Gündem
 • 23 Eki 2013
 • editor
 • 1.995 views Okunma
 • 2 Yorum

headline (1)MEB Alan Değiştirerek Zihinsel Engelliler Öğretmenliğine geçen öğretmenlerin sorununu çözmelidir.

 

444 sistemiyle oluşan Sınıf Öğretmenliğinde norm fazlası öğretmenlik durumu MEB tarafından ZihinselEngelliler ve Teknoloji Tasarım öğretmenliğinegeçiş yoluyla çözümlenmeye çalışılmıştı. MEBçözümü TTKB tarafından yayımlanan mütalaa ile işiçözdüğünü sanmışken açılan bir davada verilenkarar neticesinde iptal etmek zorunda kaldı.

İptallerin başlayacağı dönemde, Bakanlığa hukukdevleti kuralları çiğnenmeden yargı kararlarına uyma zorunluluğu da düşünülerek bu sorunuçözebileceğine ilişkin ilettiğimiz öneri kabul görecek gibi… Çünkü Bakan Sayın AVCI’ya alan değişikliği ile ilgili sorulan sorulara verdiği cevaplarda;

“Öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, alan değişikliğiyle ilgili mahkeme kararından kaynaklanan sorunlar olduğunu, sınıf öğretmenlerinin farklı gerekçelerle alan değiştirerek tayin edildiğini hatırlatarak, çözümün yakın olduğunu belirtmiştir.

Avcı, ”Fakat mahkeme buna esas teşkil eden Talim ve Terbiye mütalaasını yeterli bulmamış ve demiş ki: ‘Bu konuda karar almış olmanız gerekir. Bizde bu durumda olan arkadaşlarımızı, uygulamada gördük kialan değiştirirken aldıkları ek hizmet içi eğitim yeterli değil bir çoğu mutsuz. Alan değiştirmiş ama geçtiğialanın becerilerine yeterince sahip değil. Dolayısıyla alanlarında devam etmek isteyenlere ilave birhizmet içi modülü de geliştirdik. Alan değiştiren öğretmenlerimizle ilgili sorun büyük ölçüde çözülmüş olacak” diye konuştu.”

Bizim de önerimiz bu noktada idi. Mahkemenin verdiği karar dikkatle incelenirse; sen mütalaa ile bu işiçözemezsin senin kim hangi alana atanır yönünde Talim Terbiye Kurulu (TTKB) Kararın var o karara uyman lazım, ayrıca 540 saat Hizmet içi eğitim alanlar Zihinsel Engelliler öğretmeni olabilir diyorsun kararında buna da uymamışsın diyor.

O zaman MEB bu öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlerini tamamlamalı, TTKB kararını yenidendüzenlemelidir.

Bu durumdaki öğretmenlerin kararnameleri düzenlenerek ya eski okullarına ya da boş yerlere atamaları yapılmıştır. Bakanlık bu açıklamayı resmi yazıya dökerek bu şekilde geri dönüşlerin de önüne geçmesigerekirdi.

Sayın bakanın da söylediği gibi bu öğretmenlerimizden istekli olanlar görevlerine devam edebilirlerdi.İstekli olmayanlar yani bu alanda başarılı olamayacaklarını düşünenler ise Sınıf Öğretmenliğinedönebilirlerdi.

İsteklilerin bu işi çok iyi yürütebilecekleri hele hele mevcut durumdan çok daha iyi bir uygulama olacağıaçıktır. Birçok okulumuzda bu öğrencilerimize öğretmen bulunamadığı, 100 saati bile bulmayan hizmet içieğitim almış ücretli öğretmenlerle doldurulduğu düşünüldüğünde yapılacak işlemin doğruluğu bir kez dahaortaya çıkacaktır.

MEB’in bu tür hayati konularda kaplumbağa hızından kurtulup kararlar alması, çözüm odaklı olması gerekmektedir.

Tekrar hatırlatalım ki sınıf öğretmenlerini bir o yana bir bu yana savuran bakanlığın kendisidir. Çözümbulup mutlu edecek olan da bakanlık olmalıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
 • mehmet akif

  kesinlikle iyi bir konuyu gündeme almışınız maksut bey. bu işin bir an önce çözümlenmesi gerekir.her kes kendini nerde başarılı görüyorsa o alana gitmelidir.meb bu konuyu acilen çözüme kavuşturmalıdır.

  Cevapla
  Tarih: 24 Ekim 2013 by mehmet akif
 • maksut bey bu zihinsel engellilere geçenlerin sorunu değil; Bu MEB ‘ nin ayıbıdır, kendi memurunu kandirmadir, mağdur etmedir vs…
  2004,yılında 4 yıl çalıştığım kurum olan sağlık bakanlığıni idealler uğruna bırakıp MEB geçtim. 8 yıldır sınıf öğretmeni olarak da köylerde çalıştım. geçen sene alan değişikliğini çok zorlanarak yaptım. herşeyi kafamdan silip tam alıştım derken. Danıştay kararını öğrenip MEB mizin geçen 1 yıldir yan gelip yattığını öğrendim.
  şimdi meb bizlerden özür dileyeceği yere dalga geçer gibi 540 saatlik kursu da alan değişikligi sonrasına bırakıp ölme eşeğim pardon öğretmenim belki seneye alanini değiştiririm diyor.
  Bu olayın ilk açığa çıktığında ben ve değerli velilerim adeta çırpındılar ama fayda vermedi. şimdi olan öğretmenlere ve günahsız yavrularimiza oldu.
  sesiniz sesimiz oldunuz. bu konudaki değerli katkilarinizdan dolayı çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  Tarih: 11 Aralık 2013 by ismail Baran
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930