Yüzlerce Biyoloji öğretmeni norm fazlası oldu


  • Gündem
  • 11 Haz 2013
  • editor
  • 1.809 views Okunma
  • Yorum Yok

 

BİYOLOJİMEB’in birimleri arasındaki uyumsuzluk her zamangündeme gelmiştir. Son olarak yapılan norm güncellemelerinden sonra Liselerindönüşümleri açıklanmış ve norm kadroyuetkileyendeğişiklikler norm sürecine yetiştirilememiştir.Örneğin: AnadoluSağlık Meslek Lisesine dönüştürülen bir genel lise durumunu bilmediğinden meslek dersiöğretmeni talebinde bulunamamıştır.Tüm bunlar birimler arasındaki uyumsuzluğun sonucu şimdi anlatacağımız konu ise aynı birimin Talim ve Terbiye Kurulunun kendi içindeki çelişkiyi içeriyor.

Bilindiği üzere Liselerde haftalık ders çizelgesi olarak 2010/76 karar numaralı çizelgeler kullanılmaktadır.

2010/76 Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri ve Açıklamaları için   tıklayınız.

2012 de yapılan değişikliklere rağmen çizelge yürürlüktedir ve özellikle 9.sınıflarda sadece seçmeli derslerin eklenmesi söz konusudur.

Bu durumda tüm okullarda (Meslek, Anadolu, Genel (kalmadı aslında), Fen, Sosyal Bilimler lisesi…) 9.sınıfta Biyoloji dersi haftada 2 saattir.

İşte Biyoloji Dersi 9. Sınıflar Haftalık Ders Çizelgesi.

Bir okurumuzun da hatırlattığı gibi yeni hazırlanan ve 2013’te yürürlüğe giren Biyoloji Öğretim Programında ders saati 108 olarak yanı haftada 3 saat olarak belirlenmiş.

İşte Biyoloji Dersi 9. Sınıflar Öğretim Programı.

Biyoloji Dersi (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programı için tıklayınız.

İşte Biyoloji Dersi (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programı kararı.

Bu durum “Öğretim   Programlarının Güncellenmesine Yönelik Çalışmalar” adlı haberimizde   yer alan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının duyurusunda “Bu derslerin   öğretim programları 13.02.2013 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmış ve güncellenen   öğretim programlarının 2013-2014 öğretim yılından başlayarak kademeli olarak   uygulanacağı ilgililere duyurulmuştur.” Şeklinde de yer almıştır.

Yani TTKB tarafından yeni hazırlanan Öğretim Programına uygun yansıma yine TTKB tarafından haftalık ders çizelgelerine yapılmamış.

Tabii ki norm kadrolar da 2 saate göre hesaplanmış. Şimdi TTKB’ye soruyoruz bu ders 3 saat mi okutulacak 2 saat mi? Eğer 3 ise çizelgeyi neden norma yetiştirmediniz?  Yok, eğer 2 saat olacaksa neden müfredatı 3 saate göre düzenlediniz? Öğretmen hangi konuyu ya da kazanımı eksiltecek… Kitaplar da buna göre basılacağına göre bunun hesabını kim verecek?

İşte MEB’in hali… Üstelik bahsettiğimiz kurum MEB’in beyni olarak kabul edilen TTKB. Gerisini siz düşünün.

Maksut BALMUK-Ahmet KANDEMİR

Eğitim Yöneticisi-Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

 

Memurlar.Net - Özel
YAZIYA KAYNAK LİNKTEN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...

Sözlü sınav notu, sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası durumunu dahi etkiliyor

Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak tespitinde, kadrolu öğretmenlerden farklı bir kıstas uygulanmaktadır. Kadrolu öğretmenler, hizmet puanı kıstasına göre norm fazlası ilan edilirken, sözleşmeli öğretmenler mevzuat hükmü gereğince “atama esas puan”a göre norm fazlası ilan edilmektedir. Atama esas puan da sözlü puanlardır. Sözleşmeli öğretmenlerin norm(ihtiyaç) fazlası olarak belirlenmesinde kural Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesinde...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829