YGS’de 500 öğrenci mağdur oldu


  • Gündem
  • 28 Mar 2014
  • editor
  • 2.209 views Okunma
  • Yorum Yok

headline

İstanbul Zeytinburnu Anadolu Lisesinde 23 Mart 2014 tarihinde yapılan YGS sınavında yaklaşık 500 öğrenci mağdur edilmiştir. Üstelik bu mağduriyet bile bile yapılmıştır. Çünkü bu bölgede miting ve Nevruz kutlamaları yapılacağı önceden biliniyordu.

Ayrıca eğitimci veli Mehmet AYDEMİR ÖSYM’yi uyarmış.

20 Mart 2014’te yaptığı başvuruda:

20.03.2014 tarihinde OSYM Başkanlığına 65391 kayıt numarası ile başvuru yapmış. Durumu bildirip endişelerini paylaşmış.

Gelen cevap;

“SAYIN Mehmet AYDEMİR,

İlgi:20.03.2014 tarih ve 65391 sayılı ÖSYM Bilgi Edinme başvurunuz.

2014-YGS ile ilgili her türlü güvenlik önlemlerinin alınması için İçişleri Bakanlığı, Valilikler ve Emniyet Genel Müdürlüğü bilgilendirilmektedir. Sınav Koordinatörlükleri, sınav öncesinde il ve ilçelerin yetkilileri ile Koordinasyon toplantıları yaparak sınavın güvenli ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirleri almaktadır.

Bilgi ve belge içermeyen ilgide kayıtlı başvurunuz işleme alınmamış ancak ilgisi gereği yetkililere iletilmiştir.

Bilgilerinize rica ederiz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

ÖSYM Bilgi Edinme Birimi”

Denilmiştir.

Bir de o okulda neler yaşandı onu paylaşalım:

Gençler gürültüden soruları çözemediler. Gençler soruyu okudular fakat anlayamadılar. Geçici tedbir için kulaklarına pamuk dağıtıldıysa da fayda etmedi. Görevli öğretmenler tamam çocuklar biraz sonra bitecek, aman dikkatli olun şeklinde diye teselli etmeye çalışsalar da bir yaraya merhem olması mümkün değildi.

ÖSYM inanmıyorsa kayıtları incelesin. O gençler neler çekmiş bir de kendisi görsün. Eğer varsa paylaşmak istediği bir şey bize bildirsin onu da paylaşalım.

ÖSYM kendisi görsün diyorum çünkü o okulda sınıflarda ÖSYM’nin kameraları varmış. Bu kameraları inceleyebilirler.

Yaklaşık 500 öğrencinin bir yıllık hatta ve hatta birkaç yıllık emekleri heba edildi. Bir tek sorunun bile önem taşıdığı bir sınavda böyle bir hataya imza atanlar, uyarılara kulak tıkayanlar çözüm bulmaları, hakları teslim edilmesi gerekirken hak aramak zorunda kalan yine öğrenciler oluyor, veliler oluyor.

Yasal süreci başlattı veliler. Fakat bu çok yanlış ve ayıp. Çünkü onları uğraştırmak yerine ellerindeki kayıtları inceleyip sonuca varabilecekken, mağduriyeti buna göre gidermesi gerekirken böyle vatandaşı hem mağdur edip hem de uğraştırmak, hakka, hukuka, hakkaniyete sığmaz.

Devletin kurumları vatandaş için vardır. Vatandaşa zulmetmek değil onlara hizmet etmek için vardır.

ÖSYM’nin bu konuda adım atmasını bekliyoruz. Sonuçlar açıklandıktan sonra atılacak adımlar, yargıdan gelecek karar doğrultusunda alınacak tedbirler mağduriyeti daha da arttıracaktır. Tıpkı SBS sınavında yaşananlarda olduğu gibi…

Bu arada soruları yayımlamamakta ısrarını sürdüren ÖSYM bu soruları yayımlayanlara da altından kalkamayacakları meblağlarda davalar açmaktadır.

ÖSYM devletin kurumu mudur? Özel bir şirket midir? Devlete millete hizmet için mi kurulmuştur yoksa ticari bir amaçla mı kurulmuştur?

Yayımladığı sorularda bile hatalı soru olduğu tespit edilmişken yayımlanmayan sorularda hata olmadığını kim iddia edebilir? Soruları tek bilen ÖSYM olduğuna göre onların açıklaması ile mi yetineceğiz? Soruları da onlar hazırladıklarına göre güvenmek mümkün mü?

Gerçekten tamamen kapalı bir kutu haline gelmeye, çelişkiler ülkesi olmaya başladık. Önce vatandaşı ilgilendiren tüm belgeler şeffaf olsun diye 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununu çıkardık şimdi de başka bir kanunla ÖSYM soruları hariç diyoruz…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitimci Danışman

http://www.memurlar.net/haber/462116

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930