Yetişme dönemindeki danışman öğretmen, puan veremeyecek


  • Gündem
  • 25 Şub 2016
  • editor
  • 1.078 views Okunma
  • Yorum Yok

headline2016 yılındaki öğretmen atama sürecinde iki bölüm bulunmaktadır. Birincisi Yetiştirme Süreci ikincisi Adaylık Süreci.

Aday Öğretmenlik ve Danışman Öğretmenin Mevzuattaki yeri şu şekildedir:

“f) Danışman öğretmen: Aday öğretmene adaylık sürecinde danışmanlık yapacak öğretmeni, “

MADDE 15 – (1)Aday öğretmenler, adaylık dönemlerininyetiştirme sürecinde asıl görev yapacakları ilin dışında görev yapabilir ve en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanır.

Performans değerlendirmesi

MADDE 16 – (1) Aday öğretmenler, görev yaptığı eğitim kurumunda ve eğitim ortamında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-3 Performans Değerlendirme Formu üzerinden, göreve başladığı ilk dönemde bir, takip eden dönemde ise iki defa olmak üzere, değerlendiriciler tarafından toplamda üç defa değerlendirilir. Değerlendiriciler; il milli eğitim müdürünce görevlendirilecek maarif müfettişi, aday öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumu müdürü ve eğitim kurumu müdürünün görevlendirdiği danışman öğretmenden oluşur. Değerlendiriciler birden fazla aday öğretmenin performansını değerlendirebilir; ancak, aynı değerlendirici birden fazla sıfatla aynı aday öğretmenin performansını değerlendiremez.

(3) Performans değerlendirmesi, bir dönemde en az iki ay fiilen öğretmenlik görevi yapan aday öğretmenler hakkında uygulanır.

Burada bahsedilen ilk dönem: aday öğretmenin atandığı okulda fiilen öğretmenlik yaptığı dönemdir.

Bu Danışman Öğretmen O Danışman Öğretmen Değil.

Aday Öğretmenler fiilen görev yapmaya Eylül ayında gideceklerinden o dönemde de kendilerine Danışman öğretmen atanacaktır. Çünkü şu anda atanan danışman öğretmenler yönetmelikte geçen danışman öğretmenler değildir.

Bu Danışman öğretmenler sadece yetiştirme sürecinde öğretmenlere adeta rehberlik edecek öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin büyük bir kısmı yetiştirme sürecini atandıkları yerde geçirmediklerinden Adaylık sürecinde (göreve başladıktan sonra) bu danışman öğretmenlerden ayrılacaklar ve adaylık sürecinde kendilerine okul müdürlükleri tarafından ayrıca Danışman Öğretmen atanacaktır.

Yetiştirme sürecindeki danışman öğretmen adaylık için değerlendirme puanı verecek mi?

Aday öğretmenin fiilen derse girme dönemi yetiştirme sürecinden sonra olacağından bu Danışman Öğretmenler değerlendirme yapmayacaklar, değerlendirme puanı vermeyeceklerdir.

Aynı şekilde okul müdürü ya da müfettişler de yetiştirme sürecinde değerlendirme yapmayacaklardır.

Maksut Balmuk

www.memurlar.net”

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031