TEOG’da meslek lisesini seçecekler, Dikkat!


  • Gündem
  • 14 Eyl 2014
  • editor
  • 1.945 views Okunma
  • Yorum Yok

headline
MEB, meslek liselerinde alan seçiminin nasıl olacağını değiştirdi.

 

Daha önce TEOG’da meslek lisesi tercih edecekler dikkat diye bir haber yapmıştık.http://www.memurlar.net/haber/476310/

Bu haberde kısaca;

Şu anda TEOG sonuçlarına göre tercih yapacaklardan Meslek Lisesine yerleşenlerin 9.sınıfı bitirdiklerinde okullarının değişebileceğini söylemiştik.

Çünkü 10.sınıfta bu öğrenciler alan seçimi yapacaklar fakat bunun için kural henüz belli değil demiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı bu kuralı kılavuzda;

“YEP’e göre öğrenci alan tüm resmi ve özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kayıtlar Anadolu meslek lisesi programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır.”

şeklinde belirlemişti.

Yani bu kurala göre TEOG dan aldığınız YEP puanı ve 9.sınıfta alacağınız puan önemliydi.

Aradan çok zaman geçmeden MEB bu kuralı hem değiştirdi hem de netleştirdi.

Yayımlanan yönetmeliğe göre ; http://www.memurlar.net/haber/483140/

MADDE 31– (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında alan seçimi 9 uncu, dal seçimi ise 10 uncu sınıfın sonunda yapılır.

“(2) a) Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40’ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60’ı toplanarak belirlenir. Yerleştirme işlemi tercih ve puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılır.”

Kuralı getirildi.

Yani henüz birkaç ay önce açıklanan kural değişti.

Daha düne kadar YEP puanı ve 9.sınıf puanıyla alan seçtireceğiz diyen MEB

Bugün Ortaokul başarı puanı ve 9.sınıf başarı puanını esas alacağız diyor.

Böylece 9.sınıfın sonunda alan seçerken;

Ortaokul başarı puanınızın %40’i ile 9.sınıf başarı puanınızın %60’ı esas alınacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi Meslek Lisesi okumak isteyenler bu yıl 9.sınıfı kolay başarabilecekleri, mümkünse evlerine yakın okulları tercih etsinler. Bu yıl girecekleri okulun okuyacakları alanla ilgisi yoktur. Alan seçimini gelecek yıl yapacaklar ve bu durumda okulları da değişebilecektir.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031