TEOG’da meslek lisesini seçecekler, Dikkat!


  • Gündem
  • 14 Eyl 2014
  • editor
  • 2.040 views Okunma
  • Yorum Yok

headline
MEB, meslek liselerinde alan seçiminin nasıl olacağını değiştirdi.

 

Daha önce TEOG’da meslek lisesi tercih edecekler dikkat diye bir haber yapmıştık.http://www.memurlar.net/haber/476310/

Bu haberde kısaca;

Şu anda TEOG sonuçlarına göre tercih yapacaklardan Meslek Lisesine yerleşenlerin 9.sınıfı bitirdiklerinde okullarının değişebileceğini söylemiştik.

Çünkü 10.sınıfta bu öğrenciler alan seçimi yapacaklar fakat bunun için kural henüz belli değil demiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı bu kuralı kılavuzda;

“YEP’e göre öğrenci alan tüm resmi ve özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kayıtlar Anadolu meslek lisesi programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır.”

şeklinde belirlemişti.

Yani bu kurala göre TEOG dan aldığınız YEP puanı ve 9.sınıfta alacağınız puan önemliydi.

Aradan çok zaman geçmeden MEB bu kuralı hem değiştirdi hem de netleştirdi.

Yayımlanan yönetmeliğe göre ; http://www.memurlar.net/haber/483140/

MADDE 31– (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında alan seçimi 9 uncu, dal seçimi ise 10 uncu sınıfın sonunda yapılır.

“(2) a) Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40’ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60’ı toplanarak belirlenir. Yerleştirme işlemi tercih ve puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılır.”

Kuralı getirildi.

Yani henüz birkaç ay önce açıklanan kural değişti.

Daha düne kadar YEP puanı ve 9.sınıf puanıyla alan seçtireceğiz diyen MEB

Bugün Ortaokul başarı puanı ve 9.sınıf başarı puanını esas alacağız diyor.

Böylece 9.sınıfın sonunda alan seçerken;

Ortaokul başarı puanınızın %40’i ile 9.sınıf başarı puanınızın %60’ı esas alınacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi Meslek Lisesi okumak isteyenler bu yıl 9.sınıfı kolay başarabilecekleri, mümkünse evlerine yakın okulları tercih etsinler. Bu yıl girecekleri okulun okuyacakları alanla ilgisi yoktur. Alan seçimini gelecek yıl yapacaklar ve bu durumda okulları da değişebilecektir.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930