TEOG kalkacak da ne zaman kalkacak?Evet TEOG kalkacaksa ne zaman? Bence en önemli soru bu. Hem de hemen cevap bulması gereken soru. Çünkü 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yaklaşık 1.2 milyon öğrenciyi direkt ilgilendiriyor

Evet TEOG kalkacaksa ne zaman? Bence en önemli soru bu. Hem de hemen cevap bulması gereken soru. Çünkü 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yaklaşık 1.2 milyon öğrenciyi direkt ilgilendiriyor.

Bir çok veli yasal ya da gayri yasal bir yol haritası çizdi çocukları için. Kimisi özel ders ayarladı kimisi merdiven altı kurs… kimisi ise okullarda açılacak ücretsiz kursa bel bağladı.

Bugünden tezi yok bir yol gösterilmeli bu insanlara…

 

Evet TEOG sınav şekli olarak, yaklaşım olarak olumlu yanları olsa da bugüne kadar gelmiş geçmiş en kötü sistem çünkü TEOG ile tüm okullar sınavla öğrenci alır oldu ve artık kimse mahallesindeki okula dahi gidemez oldu.

Mahalle okulu kavramı kalmadığı gibi mahallede bulunan okulda da mahalleli bırakmadı.

Kendi içinde başarılı olan sadece mahalleden öğrenci alan çok başarılı okullarda varken artık onlar da yok oldu.

Okula mahallelili de öğrenci de sahip çıkmaz oldu.

Neredeyse her öğrenci servise mahkum oldu ya da evinin dibinde okul varken kilometrelerce yürümek zorunda kalındı TEOG ile.

Bu konuda defalarca uyardık, TEOG’un adı konulmamışken bile uyardık ama dinleyen kim?

Bu konuyu ne yazık ki eğitimciler ya da MEB değil Sayın Cumhurbaşkanı gündeme getirdi.

Çözüm bulunur ama zaman o kadar uzun değil.

Dedik ya 1.2 milyon evladımız ve velileri haber bekliyor…

Çözümün yolu tabii ki sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltmaktan geçiyor… Mahalle mekteplerini canlandırmaktan geçiyor çözüm ana nasıl ve ne zaman???

 

Ya TEOG ile dönüştürdüğümüz, adeta öldürdüğümüz mekteplerimiz? Onu da öldürenler düşünsün.

Maksut Balmuk

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031