TEOG kalkacak da ne zaman kalkacak?Evet TEOG kalkacaksa ne zaman? Bence en önemli soru bu. Hem de hemen cevap bulması gereken soru. Çünkü 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yaklaşık 1.2 milyon öğrenciyi direkt ilgilendiriyor

Evet TEOG kalkacaksa ne zaman? Bence en önemli soru bu. Hem de hemen cevap bulması gereken soru. Çünkü 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yaklaşık 1.2 milyon öğrenciyi direkt ilgilendiriyor.

Bir çok veli yasal ya da gayri yasal bir yol haritası çizdi çocukları için. Kimisi özel ders ayarladı kimisi merdiven altı kurs… kimisi ise okullarda açılacak ücretsiz kursa bel bağladı.

Bugünden tezi yok bir yol gösterilmeli bu insanlara…

 

Evet TEOG sınav şekli olarak, yaklaşım olarak olumlu yanları olsa da bugüne kadar gelmiş geçmiş en kötü sistem çünkü TEOG ile tüm okullar sınavla öğrenci alır oldu ve artık kimse mahallesindeki okula dahi gidemez oldu.

Mahalle okulu kavramı kalmadığı gibi mahallede bulunan okulda da mahalleli bırakmadı.

Kendi içinde başarılı olan sadece mahalleden öğrenci alan çok başarılı okullarda varken artık onlar da yok oldu.

Okula mahallelili de öğrenci de sahip çıkmaz oldu.

Neredeyse her öğrenci servise mahkum oldu ya da evinin dibinde okul varken kilometrelerce yürümek zorunda kalındı TEOG ile.

Bu konuda defalarca uyardık, TEOG’un adı konulmamışken bile uyardık ama dinleyen kim?

Bu konuyu ne yazık ki eğitimciler ya da MEB değil Sayın Cumhurbaşkanı gündeme getirdi.

Çözüm bulunur ama zaman o kadar uzun değil.

Dedik ya 1.2 milyon evladımız ve velileri haber bekliyor…

Çözümün yolu tabii ki sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltmaktan geçiyor… Mahalle mekteplerini canlandırmaktan geçiyor çözüm ana nasıl ve ne zaman???

 

Ya TEOG ile dönüştürdüğümüz, adeta öldürdüğümüz mekteplerimiz? Onu da öldürenler düşünsün.

Maksut Balmuk

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Eylül 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30