Seçimde Herkes Neden Oy Kullanamıyor?


  • Gündem, Makale
  • 01 Tem 2014
  • editor
  • 1.402 views Okunma
  • Yorum Yok

seçim

Bu yıl ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde her türlü tedbirin alındığı söylense de maalesef küçük adımlarla çözümlenebilecek büyük sorunlara kayıtsız kalınmıştır.

1- Seçmenler

Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmak üzere sandığa gidecek seçmen sayısını arttırmak için neden adres bölgesi esas alındı. Örneğin halk o dönemde tatilde ise tatilde olduğu, iş, bağ, bahçe için gitmiş ise bulunduğu yerde neden oy kullanamıyor? Bunu yapmak çok mu zor? Milletvekili seçimi yada belediye seçiminde anlayabiliyoruz kişi bölgesinin adayına oy versin isteniyor. Bu gayet mantıklı ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde böyle bir durum yok. Çıkacak birkaç adaydan birini tercih edecek ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı seçilecek.

Durum böyle iken küçük bir tedbirle, gerekirse yasal düzenleme ile oy verme işlemi ikamet yeri dışında yapılabilirdi. Vatandaşa gün verilir şu tarihe kadar seçimde nerede olacağınız bildirin orada kullanın denilebilirdi. Bu yapılmadı ve on binlerce seçmen ya önceden ayarladığı tatilinde olacak yada bağ bahçe için gittiği memleketinde. Ve oy kullanamayacak. Kolay mı bağ bahçe için, çay için fındık için memlekete giden vatandaşın oy kullanmak için İstanbul’a Ankara’ya dönmesi?

Kaldı ki yurt dışındaki vatandaşlarımız için bile çok önemli tedbirler alınırken yurt içindeki vatandaşın tercihi yansımayacak sandığa.

2- Sandık Görevlileri:

Sandık kurulu başkan ve yardımcıları kamu görevlilerinden seçiliyor. Bu konuda başbakanlık genelge yayımladı ve tedbir alınsın denildi. Yani kısaca tatili, yıllık izni seçime göre ayarlayın denildi.

İyi güzel da insanlara yazık değil mi? Temmuz ayı gitti Ramazana, bir Ağustos var dinlenmek için, tatil için o da bölük pörçük olacak seçimden dolayı.
YSK küçük bir düzenleme ile memurlara başka illerde görev veremez mi mesela? Memur dese ki seçim tarihinde ben A ilinde olacağım görev alabilirim. YSK da buna göre düzenleme yapıp İl İlçe seçim kurulları buna göre görevlendirme yapamazlar mıydı?

Demokrasi, maksimum katılımın olduğu, sağlıklı seçimin yapıldığı rejim olması gerekirken, küçücük düzenlemelerle bu aşılabilecekken maalesef yapılmadı, yapılamadı.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031