SBS kararı tam uygulanmış olamaz


  • Gündem
  • 18 Nis 2014
  • editor
  • 1.303 views Okunma
  • Yorum Yok

Mahkemenin SBS kararının anlamı

 headline

Süreci hatırlayacak olursak;

MEB 2013 sınavını yaptıktan sonra sonuçları açıkladığında farklı dilden sınava giren (718) öğrencilerin puanlarını yanlış hesapladığını fark eder. Hemen düzeltmeye gider ve acele işe şeytan karışır misali hata yapar. Çünkü 718 öğrencinin aldığı puanları standart sapmaya katmamıştır. Bu nedenle CHP İstanbul Milletvekili sayın Aydın Ayayadın dava açmış ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bu karardan sonra MEB itiraz etmiş, itiraz reddedilmiş ve nihayetinde kesin karar verilmiştir. Yürütmeyi durdurma kararı ile iptal kararı uygulama açısından eşdeğerdir. Bu nedenle MEB yürütmeyi durdurma da uygulama yaptığını söylediğine göre artık yapacak bir şey yoktur.

Fakat MEB kararı tam anlamıyla uygulamamıştır çünkü:

MEB kendi açıklamasına göre 4 öğrencinin üst tercihe yerleşmesi gerekirken yerleşemediğini, 99 öğrencinin de alt tercihlere yerleşmesi gerekirken üst tercihte yer aldıklarını açıklamıştır.

Bunun üzerine 4 öğrenciyle görüşülmüş ve istedikleri taktirde üst tercihlerindeki okullarda okumak istedikleri taktirde okuyabilecekleri açıklanmıştır.

Alt tercihe gitmesi gerekenlerle ilgili ise hiçbir işlem yapılmamış kazanılmış hak kabul edilmiştir. Bu noktada da öğrencilerin mağdur edilmemesi yerinde bir uygulama olmuştur.

Fakat MEB sis perdesini aralamamıştır. Uygulama mahkeme kararını uygulamış görünmek için mi yapıldı sorusu kafalarda soru işareti olarak durmaktadır…

Bu sis perdesi tüm öğrencilerin puanları yeniden hesaplanmış şekli ile açıklanmadan aralanmayacaktır.

Kaldı ki MEB halen eski puanları esas alarak nakil alımı yapmaktadır. Yani hukuken iptal edilmiş puanı kullanmaya devam etmektedir.

Bu bizim tespitimizdir. Aksi iddia varsa tüm bilgi ve belgeyi elinde bulunduranlar bu belgeleri paylaşarak sis perdesini aralamalıdırlar.

Şu anda muhtemeldir ki bazı okulların taban puanları yeni puanlamaya göre düşecektir. Çünkü taban puan olarak kabul edilmesi gereken puan mahkeme kararından sonra hesaplanan puan olmalıdır.

Şöyle ki;

A öğrencimiz bir okula 452.024 puanla yerleşmişse ve en düşük puan olarak bu okula yerleşmişse mahkeme kararından sonra bu öğrencinin puanı 452,020 olmuşsa o zaman bu okulun taban puanı 452,020 kabul edilmelidir.

MEB’in bu değerlendirmeyi yapmadığına ilişkin ciddi kaygılar vardır.

Bu kaygının dayanağı da: 21 Ekim 2013 te yaptığımız haberde kullandığımız http://www.memurlar.net/haber/416363/ verilerde bir değişiklik olmaması. Matematiksel olarak bakıldığında bu kadar okulun hiç birine küsuratta dahi değişiklik olmaması düşündürücüdür.

Bu nedenle MEB’i şeffaflığa davet ediyoruz.

Maksut Balmuk
Öğretmen

http://www.memurlar.net/haber/4646736

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031