Rize’lilerden Erdoğan’a: Okulumuz kapanmasınRizeliler, Rize Anadolu Lisesi’nin kapatılmamasını istiyor

Geçen haftaki Karadeniz ziyaretinde uğradığım Rize Anadolu Lisesi öğrencilerinin yoğun ilgisi ile karşılaştık.

Rize Anadolu Lisesi 30 yılı aşkın süredir Rize’lilere hizmet ediyor ve son yıllarda TEOG yerleştirmelerinde Rize ortalamasının üstünde puanla her yıl artan puanla öğrenci alıyor. 2016 yılı puan ortalaması 400’ün üstünde.

Okul kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Gerekçe hemen yakınında bulunan ve daha önce Anadolu Öğretmen Lisesi iken Anadolu Lisesine dönüştürülen okul. İki okulun varlığı valiliğin aklına kapatmayı getirmiş. Oysa ki iki okula da talep var ve Rize Merkez’de ihtiyaç da var. İkisi de açtığı kontenjanı dolduruyor.

Öğrenciler vali beyi bir programda yakalamışlar ve ona hitaben (Vali amca) başlıklı 400 mektubu iletmek istemişler. Vali bey almamış mektupları. Öğrencilere sizi mağdur etmeyeceğiz diyerek yanlarından uzaklaşmış. Oysa ki bu yıl okul öğrenci almayacak. Mevcut öğrenciler başka bir okulun bir katına taşınacak, orada her aidiyet yönünden hem de öğretmenleri gitmek zorunda kalacağından öğretmen yönünden sorun yaşayacaklar. Bu öğrencilerin performansları mutlaka etkilenecek. Ayrılmak istemiyorlar okullarından.

Konuştuğumuz veli ve vatandaşlar da şikayetçi durumdan. Binlerce mezunu olan okul kapatılır mı diyorlar.

Öğrenciler; Bakanlar İsmet YILMAZNabi AVCI ve Süleyman SOYLU‘ya da anlatmışlar dertlerini.

VALİ YARDIMCISI:SİZ TERÖRİST MİSİNİZ?

Bu süreçte en çok üzüldükleri ve gözlerini dolduran olay ise bir vali yardımcısının okullarına sahip çıkan öğrencilere “siz terörist misiniz?” demesi olmuş. Anlatırken bile gözleri doluyor ve “bizden ya da bu topraklardan terörist çıkar mı?” diye soruyorlar.

Ve Rize ile özel ilgisi olan müsteşar Yusuf TEKİN’den de yardım bekliyorlar.

Konuştuğumuz öğrenciler “hemşerimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşmak istiyor ve derdimizi anlatmak istiyoruz, bayramda gelirse mutlaka ulaşmaya çalışacağız diyorlar.”

Okul aynı zamanda Rize adını taşıması nedeniyle de önemli yöre halkı için.

Söylediğimiz gibi talep var, öğrenci var, öğretmen var köklü ve halk nezdinde bilinen sevilen bir okulun kapatılması doğru değil. Öğrencilerin ve yöre halkının hakli talebi karşılanmalıdır.

 

Maksut BALMUK

Memurlar.Net
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...

Sözlü sınav notu, sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası durumunu dahi etkiliyor

Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak tespitinde, kadrolu öğretmenlerden farklı bir kıstas uygulanmaktadır. Kadrolu öğretmenler, hizmet puanı kıstasına göre norm fazlası ilan edilirken, sözleşmeli öğretmenler mevzuat hükmü gereğince “atama esas puan”a göre norm fazlası ilan edilmektedir. Atama esas puan da sözlü puanlardır. Sözleşmeli öğretmenlerin norm(ihtiyaç) fazlası olarak belirlenmesinde kural Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesinde...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829