Referandum İçin Değil Eğitim İçin Atama Yapılsın


  • Gündem
  • 20 Şub 2017
  • editor
  • 747 views Okunma
  • Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir sözleşmeli öğretmen alımı duyurusuna çıktı. Daha birkaç hafta öncesinde atama yok diyenler şimdi düğmeye bastılar.

Atama yapılması gerektiğini her defasında dile getirdik. Öğretmen açığının büyük bir sorun olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç edilen, açığa alınan öğretmenlerden kaynaklı önemli açıkların oluştuğunu ve 20 bin değil 100bin atama yapılmasını istediğimizi her defasında dile getirdiğimiz halde kayıtsız kalanlar referandum süreci başlayınca düğmeye basmışlar ve 20bin öğretmen için duyuruya çıkmışlardır.

Bu kamu kaynaklarını siyasi bir şekilde kullanmaktır. Buna rağmen yapılacak öğretmen ataması kararı yerinde bir karardır fakat;

Yapılacak atama değil sözleşmeli öğretmen alımıdır. Başvuru tarihi 15 Mart 2017 olarak belirlenmiş, sözlü sınavın bitiş tarihi ise 13 Mayıs 2017 olarak açıklanmıştır.

Bu ipe un sermektir. Bu seçim yatırımıdır. 13 Mayıs’ta sözlü sınavların bitmesi demek, atama tarihine duyuruda yer vermemek sadece referandum için yatırım yapmak, takvim açıklamak demektir.

Öğretmen adaylarının oy deposu olarak görüldüğü bu sistemi kabul etmiyoruz.

MEB’i uyarıyoruz. Seçim değil eğitim yatırımı istiyoruz. Seçim için değil eğitim için atama istiyoruz. Sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz. Sözlü sınavla atama değil KPSS puanıyla atama istiyoruz. Yapacağınız 5 dakikalık mülakat ile FETÖ’cü tespit edemezsiniz ama önceden referansı belli insanları atayıp diğerlerini atmayı başarabilirsiniz.  FETÖ’cüyü tespit etmek sizin işiniz de değil bunu devletin istihbarat birimleri güvenlik soruşturması yolu ile zaten bildirirler. Yapılan yanlı, yanlış ve yandaş atama sistemidir. İşte buna karşı çıkıyoruz ve sözleşmeli, sözlü sınavlı 20bin değil kadrolu ve 100bin atama istiyoruz.

Derdiniz eğitim ise ve öğretmen açığını kapatmak ise derhal atama yapılmalıdır.

Bu sistem ile alınacak öğretmenler ancak 2017-2018 de göreve başlarlar.

Yanlışlığı örneklerle açıklayalım:

Yıl 2015 Kadrolu öğretmen alımı için duyuruya 28 Ocak 2015 te çıkılmış. 29 Ocak 2015’te başvuru alınmış 6 Şubat 2015’te yani tam  10 günlük atama sürecinde tüm işlemler tamamlanıp öğretmenler görevlerinin başına geçmişler.

İşte biz bunu istiyoruz. Hemen ve kadrolu atama istiyoruz.

Sözleşmeli alımdaki takvime bakacak olursak. İlk alım 2016 Eylül de oldu.

05 Eylül’de ön başvuru alınmış. Sözlü sınav vs tamamlanarak 10 Ekim’de atamalar sonuçlandırılmış ve göreve başlatılmışlar. Yani yaklaşık bir ayda.

Yıl 2017. Sözleşmeli öğretmen alımı için 17 Şubat 2017 de duyuruya çıkılmış. Sözlü sınavın bitiş tarihi 13 Mayıs. Yani tam 3 ayda sözlü sınav bitecek. Bu da yetmezmiş gibi atamaların ne zaman yapılacağı, öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacağı belli değil.

MEB bu kandırmacadan, insanların emek, ekmek kavgasını ranta dönüştürme çabasından vazgeçmelidir. Öğretmen ihtiyacı had safhadadır ve derhal atama yapılmalıdır.

Bugün Milli Eğitimi yöneten aynı kadro daha iki yıl önce 10 günde atama yaparken bunu aylarca ilerilere ötelemek kabul edilebilir değildir.

Tekrar söylüyoruz ki kadrolu ve 100bin atama istiyoruz. Sözlü sınav değil KPSS ile atama istiyoruz. Sakın ola ki kadro yok denilmesin getirin meclise onaylamayan vekilleri kamuoyu görsün. Ya da her şeyde olduğu gibi OHAL deyip çıkarın bir kararname emin olun kimse karşı çıkmaz.

Bugün binlerce öğretmenin sorgusuz sualsiz, suçları dahi söylenmeden ihraç edildiği, binlercesinin ise halen açıkta olduğu bir ortamda seçim hesabına göre sözleşmeli öğretmen alım takvimi açıklamanın izahı yoktur. Öğretmenler de öğretmen adayları da bunun referandum yatırımı olduğunun farkındadırlar ve bu atamaya onlar da en yüksek perdeden HAYIR demektedirler.

Kadrosuz, kadrolaşmaya yönelik atamaya HAYIR,

Yanlı, yanlış, yandaş tespitine yönelik atamaya HAYIR,

Sözleşmeli atamaya HAYIR,

Sözlü Sınavlı atamaya HAYIR,

20 bin değil ihtiyaç kadar olmayan yani 100binden az atamaya HAYIR

10 günde yapılabilecekken 6 ayda yapılacak atamaya HAYIR

Eğitimdeki gerçeğe değil Referanduma göre atamaya HAYIR…

 

Maksut BALMUK

Eğitim İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri

 

 

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930