Özür durumu ve Norm atamasıyla ilgili iki soru ve cevap


 • Gündem
 • 03 Oca 2017
 • editor
 • 1.346 views Okunma
 • 1 Yorum

Bugünlerde bir çok İlde öğretmenlerin norm fazlası atamaları yapılmaktadır. Özür durumu ve Norm atamasıyla ilgili 2 soruyu cevaplıyoruz.

 

Bugünlerde bir çok İlde öğretmenlerin norm fazlası atamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda Ocak ayı mazeret tayinlerine ilişkin süreç de bakanlıkça başlatılmıştır. Tıklayınız.

Bugünlerde öğretmenlerden en çok gelen iki soruyu ele almak istiyoruz:

Soru 1: Adaylığı kaldırılmış kadrolu öğretmenim. Birkaç ay önce görev yerimi isteğimle değiştirdim. Mazerete bağlı atamalarda eş durumuna başvurabilmem için bir yılın geçmesini beklemek zorunda mıyım?

Cevap 1: Kadrolu öğretmenler de Mazerete bağlı atamalarda başvuru yapabilmek için süre şartı bulunmamaktadır.

Bir yıllık şart ilk atama ya da herhangi bir nedenle öğretmenliğe yeni/yeniden başlayanlara vardır.

Örneğin:

– Daha önce öğretmenlik yapmıştınız ve ayrıldınız yeniden başladınız bu durumda atandığınız yerde bir yıl çalışma şartı var.

– Aynı şekilde ilk atama yoluyla atandınız bu durumda da bir yıl şartı vardır.

– Kadrolu öğretmensiniz iller arası atamada Ekim 2016’da yer değiştirdiniz ve sonra evlendiniz. Eşinizin yanına gitmek için bir yıl beklemenize gerek yok.

Soru 2: Norm fazlası atamalarında bir tercih yaptım ve atandım. Haziran 2017’de il içi tayin isteyebilir miyim?

Cevap 2: Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Madde-52, 4.fıkra

“(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.”

Eğer norm fazlası ya da soruşturma gereği görev yeriniz değişti ise il içi tayin istemek için 3 yıl beklemenize gerek yok. Ayrıldığınız okul ile şu anda bulunduğunuz okuldaki sürenizin toplamı 3 yılı buluyorsa il içi yer değiştirme isteyebileceksiniz.

Fakat yönetmelik madde-50, fıkra 2:

“(2) Sağlık durumu hariç olmak üzere, haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri; il dışına değiştirilenler daha önce görev yaptıkları il’e, il içinde değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ilçeye, ilçe içinde değiştirilenler ise daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna aradan üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamaz.”

Hükmü var. Yani soruşturma gereği yeriniz değişti ise bu maddeye tabi olursunuz. Soruşturmada teklif aynı ilçe içinde görev yeriniz değişsin şeklinde ise eski okulunuza, il içinde (ilçe dışına) değişsin ise aynı ilçeye 3 yıl tayin isteyemezsiniz. Diğer kurumlara isteyebilirsiniz. Sağlık özründe bu şart da yok.

Maksut BALMUK

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
 • Sibel Kulav

  Merhaba anaokulunda rehber öğretmen olarak norm fazlası durumuna geldim. Konuyla ilgili bir sendika dava açtı. bazı iller norm atamasını yaptılar. benim bulunduğum ilde bu konuda bir açıklama yok. İl atamaya iki hafta önce ssendika aracılığıyla sorduğumda da net bir cevap yok. Ocak ayında özür grubuyla birlikte veya Haziran’da dendi. ancak sonrasında bu hafta özür grubu başladı ve ocağın sonuna kadar da sürecek. hem özür grubu hem norm ataması geçmişte aynı dönemde yapıldı mı? her il farklı bir tarihte norm aramasını yapıyor, bazısı başladı bitirdi, bazısı hiç başlamadı. ortak bir sonlandırma tarihi yokmu? ve geçen yıl Danıştay dan ilgili norm maddesinin değiştirilmesi kararı yönetmelik yayınlandıktan bir yıl sonra çıkmış. şimdi Danıştay in konuyla ilgili kararı olduğu için süreç daha hızlı mı aynı şekilde mı ilerler? teşekkürler

  Cevapla
  Tarih: 8 Ocak 2017 by Sibel Kulav
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031