Okulda öğretmene polis müdahalesiEğitim İş Sendikası Şube Yöneticisi Maksut Balmuk, hafta sonu yapılan ‘Açık Lise Sınavları’nda görev yapan bir öğretmeni sınavın yapıldığı okul müdürünün polis zoruyla çıkardığı açıkladı.

 Eğitim İş Sendikası Şube Yöneticisi Maksut Balmuk, hafta sonu yapılan ‘Açık Lise Sınavları’nda görev yapan bir öğretmeni sınavın yapıldığı okul müdürünün polis zoruyla çıkardığı açıkladı.

Olay sınavın ikinci günü yani 3 Ocak 2016 Pazar günü gerçekleştiğini belirten Maksut Balmuk, “Sınav başlamadan önce okul müdürü tarafından yapılması gereken toplantı yapılmaksızın görev dağıtımları müdür yardımcıları tarafından kuralsız bir şekilde gerçekleştirildikten sonra. 30 Nolu Salonda Salon başkanlığı görev verilen öğretmen S. Y. sınav evraklarını alacağı sırada evrakların masada olmadığını gördü ve sorması üzerine müdür yardımcıları bu salona başkasının görevlendirildiğini söylemişler” dedi.

OKUL MÜDÜRÜ: SANA GÖREV MÖREV YOK OTUR

Maksut Balmuk’un yazılı açıklamasında “Öğretmen salon görevli listesinde kendi adının yazdığını böyle bir durumun mümkün olamayacağını ısrarla söylemesine rağmen durum düzelmeyince yaşanan küçük tartışmaya bir kişinin ‘onlar benim müdür yardımcılarım siz böyle davranamazsınız’ diye çıkışınca Öğretmen S.Y. siz kimsiniz öğrenebilir miyim diye sorunca. Oturan kişiden ‘ben bu okulun müdürüyüm’ cevabını alır. Durumun düzeltilmesini ve okul müdürü olarak neden görev yapmadığını, iki gündür kendisini görmediğini söylemesi üzerine okul müdürü ‘sana görev mörev yok otur’ şeklinde ifadelerle salona gönderilmemiş yedek gözetmenler gibi öğretmenler odasında kalmıştır” ifadeleri yer aldı.

‘SENİ POLİS ZORUYLA ÇIKARTMASINI BİLİRİM’

Bir süre sonra okul müdürü H.Ş. tarafından odasına çağrılan öğretmene okul müdürünün “Binayı terk et, sen baltayı sert kayaya vurdun, sana bir daha görev mörev de verdirmeyeceğim” şeklinde tehdit ettiği öne sürülen açıklamada, şöyle denildi:

“Öğretmen S. Y. Binadan çıkmayacağını böyle bir yetkisinin bulunmadığını söyleyince okul müdürü H.Ş. ‘seni polis zoruyla çıkartmasını bilirim’ demiş ve binada görevli polisleri çağırmıştır. Öğretmen S.Y. ‘beni polis zoruyla çıkardığınızı yazan bir yazı verin’ dedikten sonra öğretmene bir tutanak verilmiş ve bu tutanağın ardından polis nezaretinde sınavın bitmesine az bir süre kala okuldan çıkarılmıştır.”

“ADETA DEREBEYLİKLERİNE DÖNEN OKULLARDA…”

“Okuldan çıkarılan öğretmen 26 yıllık meslek hayatının neredeyse tamamını yöneticilikte geçirmiş yani işleyişi çok iyi bilen başarılı bir yönetici” denilen açıklamada, “MEB’in kadrolaşma furyasından nasibini almış, tabii ki malum sendika üyesi ve yandaş olmadığı için görevden alınmış bir öğretmen. Bu yapılan okullara atanan müdürlerin seviyelerini çok net olarak ortaya koymaktadır. Adeta derebeyliklerine dönen okullarda sırtını yandaşlığa yaslayanlar istedikleri gibi at koşturmaktadırlar. Bir eğitimci başka bir eğitimciyi polis zoruyla okuldan çıkarmayı nasıl düşünebilir anlayamıyoruz.

Yer İstanbul ve Boğazın İncisi diye anılan bir ilçe. Yetkililerle ayrıntıları paylaşmaya hazırız ve yetkilileri göreve çağırıyoruz” denildi.

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...

Sözlü sınav notu, sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası durumunu dahi etkiliyor

Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak tespitinde, kadrolu öğretmenlerden farklı bir kıstas uygulanmaktadır. Kadrolu öğretmenler, hizmet puanı kıstasına göre norm fazlası ilan edilirken, sözleşmeli öğretmenler mevzuat hükmü gereğince “atama esas puan”a göre norm fazlası ilan edilmektedir. Atama esas puan da sözlü puanlardır. Sözleşmeli öğretmenlerin norm(ihtiyaç) fazlası olarak belirlenmesinde kural Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesinde...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829