Okulda öğretmene polis müdahalesiEğitim İş Sendikası Şube Yöneticisi Maksut Balmuk, hafta sonu yapılan ‘Açık Lise Sınavları’nda görev yapan bir öğretmeni sınavın yapıldığı okul müdürünün polis zoruyla çıkardığı açıkladı.

 Eğitim İş Sendikası Şube Yöneticisi Maksut Balmuk, hafta sonu yapılan ‘Açık Lise Sınavları’nda görev yapan bir öğretmeni sınavın yapıldığı okul müdürünün polis zoruyla çıkardığı açıkladı.

Olay sınavın ikinci günü yani 3 Ocak 2016 Pazar günü gerçekleştiğini belirten Maksut Balmuk, “Sınav başlamadan önce okul müdürü tarafından yapılması gereken toplantı yapılmaksızın görev dağıtımları müdür yardımcıları tarafından kuralsız bir şekilde gerçekleştirildikten sonra. 30 Nolu Salonda Salon başkanlığı görev verilen öğretmen S. Y. sınav evraklarını alacağı sırada evrakların masada olmadığını gördü ve sorması üzerine müdür yardımcıları bu salona başkasının görevlendirildiğini söylemişler” dedi.

OKUL MÜDÜRÜ: SANA GÖREV MÖREV YOK OTUR

Maksut Balmuk’un yazılı açıklamasında “Öğretmen salon görevli listesinde kendi adının yazdığını böyle bir durumun mümkün olamayacağını ısrarla söylemesine rağmen durum düzelmeyince yaşanan küçük tartışmaya bir kişinin ‘onlar benim müdür yardımcılarım siz böyle davranamazsınız’ diye çıkışınca Öğretmen S.Y. siz kimsiniz öğrenebilir miyim diye sorunca. Oturan kişiden ‘ben bu okulun müdürüyüm’ cevabını alır. Durumun düzeltilmesini ve okul müdürü olarak neden görev yapmadığını, iki gündür kendisini görmediğini söylemesi üzerine okul müdürü ‘sana görev mörev yok otur’ şeklinde ifadelerle salona gönderilmemiş yedek gözetmenler gibi öğretmenler odasında kalmıştır” ifadeleri yer aldı.

‘SENİ POLİS ZORUYLA ÇIKARTMASINI BİLİRİM’

Bir süre sonra okul müdürü H.Ş. tarafından odasına çağrılan öğretmene okul müdürünün “Binayı terk et, sen baltayı sert kayaya vurdun, sana bir daha görev mörev de verdirmeyeceğim” şeklinde tehdit ettiği öne sürülen açıklamada, şöyle denildi:

“Öğretmen S. Y. Binadan çıkmayacağını böyle bir yetkisinin bulunmadığını söyleyince okul müdürü H.Ş. ‘seni polis zoruyla çıkartmasını bilirim’ demiş ve binada görevli polisleri çağırmıştır. Öğretmen S.Y. ‘beni polis zoruyla çıkardığınızı yazan bir yazı verin’ dedikten sonra öğretmene bir tutanak verilmiş ve bu tutanağın ardından polis nezaretinde sınavın bitmesine az bir süre kala okuldan çıkarılmıştır.”

“ADETA DEREBEYLİKLERİNE DÖNEN OKULLARDA…”

“Okuldan çıkarılan öğretmen 26 yıllık meslek hayatının neredeyse tamamını yöneticilikte geçirmiş yani işleyişi çok iyi bilen başarılı bir yönetici” denilen açıklamada, “MEB’in kadrolaşma furyasından nasibini almış, tabii ki malum sendika üyesi ve yandaş olmadığı için görevden alınmış bir öğretmen. Bu yapılan okullara atanan müdürlerin seviyelerini çok net olarak ortaya koymaktadır. Adeta derebeyliklerine dönen okullarda sırtını yandaşlığa yaslayanlar istedikleri gibi at koşturmaktadırlar. Bir eğitimci başka bir eğitimciyi polis zoruyla okuldan çıkarmayı nasıl düşünebilir anlayamıyoruz.

Yer İstanbul ve Boğazın İncisi diye anılan bir ilçe. Yetkililerle ayrıntıları paylaşmaya hazırız ve yetkilileri göreve çağırıyoruz” denildi.

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930