Okul yöneticileri için 4 yıl hesabı


 • Gündem
 • 25 Şub 2014
 • editor
 • 5.686 views Okunma
 • 2 Yorum

MEB’de Yönetici Atama Nasıl Uygulanacak?

Son günlerde eğer kanun tasarısı olduğu şekliyle kabul edilirse(ki inşallah kabul edilmez…) neler yaşanacak? Sorusu çokça gündeme gelmektedir.

Öncelikle konu ile ilgili maddeye bakalım:

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014eğitim öğretim yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk eğitim öğretim yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.”

Bu maddeye göre 4 yılını dolduran tüm yöneticilerin görevleri 13 Haziran 2014 Cuma günü koşulsuz olarak sona ermektedir. Burada sorun yoktur. Fakat 4 yılın hesabının nasıl yapılacağı noktasında sorun vardır.

4 yılın hesabında aynı kurumda ya da aynı kademede mi geçirilmiş olması gerektiği açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu durumda bir sınırlama da söz konusu değildir.

Bizim değerlendirmemiz aynı kurumda 4 yılı doldurmak şeklindedir. Uygulamanın bu şekilde olacağını düşünüyoruz çünkü;

Bundan sonraki süreçte de yöneticiler 4 yıllığına görevlendirileceğinden valiliklerin 2+2 şeklinde iki farklı okula görevlendiriyorum demeleri mümkün olmayacaktır. Kanuna göre bu noktada düzenleme yapılabilecektir fakat bu düzenleme keyfi uygulamaları içermeyecektir. Örneğin soruşturma sonucu görev yeri değişikliği gibi durumlarla karşılaşılması durumunda kesintiye uğratmak mümkün olabilecektir.

Eğer bakanlığın bu konuda amacı her hangi bir kademede ya da farklı kurumlarda da olsa 4 yılı kapsaması olsa idi o zaman neredeyse tüm yöneticilerin ( çok az sayıda olan 2010 sonrası atanan özellikle müdür yardımcıları hariç) görevine son vermeyi amaçlamış olması gerekir. Bunun için de bu kadar ayrıntıya girmez tek madde ile “maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yönetici olanların yöneticilikleri 2013-2014 eğitim öğretim yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.”

Şeklinde düzenlerdi.

Amaç 4 yılını aynı kademe ve kurumda dolduranlardır. Çünkü diğer tanım hemen hemen herkesi kapsamaktadır:

Şöyle ki:

En son müdürlük ataması 2013’te yapılmıştır. 2013’te yapılan müdürlük atamalarında atanan müdürlerin tamamı en az 4 yıl yöneticilik(müdürlük, yardımcılık yada başyardımcılık) yapmışlardır. (çünkü son sınav 2010’da yapılmış ve o sınava yönetici olanlar girmişlerdi.)

Başyardımcılar için de aynı durum geçerlidir.

Müdür yardımcıları da en son 2010 da sınava girmişlerdir. Sınava dayalı atamaları yeni yapılsa dahi bu sayı çok da fazla değildir.

13 Haziran 2013’te ne olacak?

Bu durumda yönetici kurumdan ayrılmasa da o tarihte o okulun yöneticisi değildir. İmza yetkisi de yoktur. Kurumun tüm yöneticileri 4 yılını doldurduysa eğer valilik tarafından farklı bir tasarruf kullanılmamışsa o günden itibaren kurum yöneticisizdir.

4 yılını dolduran yöneticiler için kanun çıkar çıkmaz mevzuat düzenlemesi yapılarak 17 Haziran tarihinde kurumlar yöneticisiz kalmayacak şekilde atamalar yapılacaktır.

Görev süresi dolan yöneticiler;

– Yeniden aynı kuruma görevlendirilebilecek,

– Başka kurumlara yönetici olarak görevlendirilebilecek,

– Bu seçenekler dışında öğretmen olarak atanacaklardır.

Bu konuda kıstasın ne olacağını söylemeye dahi gerek yoktur… Kıstasın kariyer ve liyakat olmayacağı neredeyse kesindir.

Kanun maddesi düzenlenirken “2013-2014 eğitim öğretim yılının bitimi” cümlesi kullanılması bakanlığı sıkıştıracaktır. Eğitim öğretim yılının bitimi derslerin bitimidir. Derslerin bitim tarihinde yöneticileri almak demek birkaç gün ya da hafta öncesinde alınacak yada alınmayacak ve yerlerine atanacak yöneticilerin belli olması demektir. Bu da tam yıl sonu işlemlerinin yapılacağı dönemde idari boşluklara yol açacaktır.

Tasarı metninin hazırlanmasında bu şekilde bir çok teknik sorun zaten göze çarpmaktadır.

Yukarıda getirdiğimiz özellikle 4 yılın hesabı ile ilgili yorumumuzun aksi bir uygulamanın yapılması da tabii ki mümkündür. Kanun tasarısı hazırlanırken gerekçelerde açıklama konulmadığından bu noktadaki amacı net olarak kestirmek çok da mümkün değildir.

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

 http://www.memurlar.net/haber/458455

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...

Düzenleme yapılmazsa 2016 ve 2017’de atanan sözleşmeli öğretmenler nakil olmayacak

2016 ve 2017 Sözleşmeli Öğretmenlerin Yer Değiştirme Sorunu Sözleşmeli öğretmenliğin başladığı 2016 yılında düzenlenen mevzuata göre atanan sözleşmeli öğretmen 4 yıl sonra kadroya geçirilecek, kadroya geçtikten sonra 2 yıl geçince de isteğe bağlı olarak yer değiştirebilecekti. Yani 4+2′ ye tabi idiler. 27/6/2019 tarihli ve 7180 sayılı Kanunla yapılan değişikliğe göre 4+2 lik süre 3+1 olarak...
 • hakan

  Ders Yılı: Derslerin başladığı günden kesildiği güne kadar geçen ve iki yarıyılı kapsayan süreyi,

  Öğretim Yılı: Ders yılının başladığı tarihten sonraki ders yılının başladığı tarihe kadar geçen süreyi, kapsar denmektedir. . Bu duruma göre 13 haziran tarihi geçerli olmamakladır. İrdelenmesi gereken bir durum

  Cevapla
  Tarih: 25 Şubat 2014 by hakan
 • sayın balmuk,yönetmelik çerçevesinde 4 yıl hesabının şu şekilde olacağı kanaatindeyim.Bir okulda aynı yönetim kademesinde 4 yıl +4 = 8 yıl çalışılabilecek.bir kimse 3 yıllık müdür yard iken müdür olmuşsa müdürlükte geçen süre dikkate alınacak.Ayrıca,bir okulda çalışma hakkı 4 yıl+ 4 olduğuna göre daha önce bir okulda müdür yardımcısı iken başka okula müdür yardımcısı olarak atanan kişinin yöneticilik süresinin hesabında son atandığı okuldaki süre dikkate alınacak.SİZ NASIL YORUMLUYORSUNUZ.

  Cevapla
  Tarih: 14 Haziran 2014 by İSAKOĞLU
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Nis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031