Öğretmenlerin askerlik sorunu


  • Gündem
  • 26 Nis 2014
  • editor
  • 1.861 views Okunma
  • Yorum Yok

Öğretmenler askerliklerini asker öğretmen olarak yapmak istiyorlar. Genellikle kısa dönem askerlik yapan öğretmenler bu süre içerisinde okullarından ayrılmak istemediklerini söylüyorlar.

Bu konuda gelen bir maili sizinle paylaşacak olursak;
“İyi akşamlar maksut bey size şimdiye kadar hükümetin ya da hükümetlerin görüp de değinmediği bir konuyu paylaşmak istiyorum ben doğu da görev yapan bi öğretmenim lisede görev yapıyorum ve direk konuya gireyim benim askerliğim gelmiş ve askere gitme durumum var benim durumumda olan sadece benim okulumda 4 kişi daha var bulunduğum ilçede daha fazla öğrencilerimi bırakamıyorum Şanssız olan kısım ise asker öğretmenlik çok sınırlı çıkıyor neden bütün öğretmenlere yada doğuda görev yapan öğretmenlere asker öğretmenlik hepsi için geçerli değil ben yarım maaşa razıyım. Ama bu şartlarda askere gitmem zor. Bir öğretmenin yeri okulu olmalı 6 ayda o öğretmene verilen rahat hazır ol veya nöbet tut olmamalı. Sonuç olarak sizden ricam bu durumumuzu haber yapmanız bu son askerlikle ilgili torba yasasına bizim konumuzun girmesi en büyük temennim bu temenniye de ulaşmam sizin değerli kaleminizden geçer. Lütfen bu konumuzu araştırın.”

Evet mail böyle. Öğretmenin haklı bir talebi diye düşünüyoruz. Kaldı ki özellikle zorunlu hizmet bölgelerinde bunca öğretmen açığı varken elimizdeki kaynağı atıl kullanmak çok da doğru değil. Madem ki Asker Öğretmenlik diye bir müessese var bunu daha verimli kullanabiliriz. Özellikle doğu ve güneydoğu illerimizdeki öğretmenlerimizi kendi kurumlarında Asker öğretmen yapmak suretiyle daha sağlıklı bir yaklaşım sergilemiş olabiliriz.

Maksut BALMUK
Öğretmen

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930