Öğretmene yer değiştirme iptal hakkı verilecek mi?


  • Gündem
  • 17 Eyl 2016
  • editor
  • 950 views Okunma
  • Yorum Yok

Başlığın görülmesi ile beraber hemen tepki geliyor. Bu işler çocuk oyuncağı mı? Bu kadar kararsızlık olur mu diye?

Evet başlangıçta iptal yok deyip sonradan getirmek iptal olmayacağı inancıyla tercih yapana da haksızlık olduğu gibi işin ciddiyetine de aykırı.

Fakat öyle siyasi kararlar alınıyor ki doğru, kurallara uygun davranınca kaybedebiliyor insanlar. İşin daha kötüsü hukuk kurallarına aykırı hareket ve MEB tarafından yayımlanan yönetmeliklere de aykırı davranılmış oluyor MEB eliyle.

Konumuza gelecek olursak;
MEB hemen bayram öncesinde Özür grubu yer değiştirmede iller arası atama talebinde bulunup ataması olmayan tüm öğretmenlerin atamasını özellikle FETÖ den boşalan kadroları kullanmak üzere gerçekleştirdi.

Bu konuyu biz de “MEB bu aşamadan sonra ivedilikle batıda FETÖ den boşalan kadrolara en azından özre tabi öğretmenleri görevlendirmeli, öğrencileri öğretmensiz bırakmamalı” şeklinde ele almıştık.

Bu atamalar yapılırken öğretmenin 41. maddeyi işaretleyip işaretlememesini önemsememiş. Yani ben o ildeki her okula giderim tercihini işaretlemeyen öğretmenlerin de ataması yapılmış. Geçtiğimiz yılın tecrübesine göre MEB bu noktada doğru yapmıştır çünkü yeni atanılan kurum daha önce tercihlerde olmadığına göre burayı isteyip istemediğini kestirmek güç idi.

Bir de MEB açtığı ikinci il dışı yer değiştirme sonucu da özürden hemen sonra açıklandı.

İşte bu noktalarda sorunlar var.

Çünkü ilginç durumlar ortaya çıktı.

Sorularla gidip önerilerle bitirelim.
1- Özür grubunda yer değiştirmem olmayınca ikinci isteğe bağlı da başvurdum. MEB Özür grubu atamamı yaptı ertesi gün de isteğe bağlı yer değiştirmede atamam oldu. Ben şimdi hangisine gideceğim?
Öneri: Bu durumdaki öğretmenlere dilekçe ile tercih hakkı verilmelidir.
2- Özür grubunda 41. Maddeyi işaretlemedigim halde resen atamam yapıldı düzenimi ona göre kurdum gitmek istemiyorum. Ne yapabilirim?
Öneri: MEB bu durumdaki öğretmenleri isteği ve tercihi dışında atamış olduğundan iptal hakkı tanımalı.

MEB’e daha önce de yaptığımız öneriyi yinelemek istiyoruz:

MEB bürokrasiyi, zaman kaybını, kağıt israfını ve iş gücü kaybını minimize etmek için; yukarıda belirttigimiz başvuruları MEBBIS üzerinden almalıdır. Öğretmenlere duyurulmalı ve öğretmenler bu atamalara yönelik tercihini MEBBIS te açılacak modül üzerinden şifreleri ile yapabilmelidirler.

Böylece kısa sürede sorun çözülmüş olacaktır.

Son bir öneri olarak da; gelecek yıllarda sistemi yap boza çeviren, mevzuata aykırı bu tür uygulamalara (yeniden atama, atama iptali. …) gidilmemesi için tedbirler alınmalı, mevzuata uygun davranılmalıdır.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930