Milli Eğitim’in bittiğinin resmi


  • Gündem
  • 13 Eyl 2015
  • editor
  • 1.207 views Okunma
  • Yorum Yok

İstanbul, Güngören İzzet Ünver Lisesi’nin İmam Hatip’e dönüştürülmesinin ardından öğrenciler bu okulu tercih etmedi.

 

İstanbul, Güngören İzzet Ünver Lisesi’nin İmam Hatip’e dönüştürülmesinin ardından öğrenciler bu okulu tercih etmedi. Boş kalan okulun bir bloğunun Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi teklifi kabul edildi ancak, Bakanlığın yazısını İl Milli Eğitim İlçe Milli Eğitim’e göndermiyor diye okula kayıtlar başlatılamıyor.

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, İmam Hatip’e dönüştürülen Güngören İzzet Ünver Lisesi’nde yaşanan skandalı belgeleriyle anlattı.

Maksut Balmuk, “MEB’e bir çağrı yapmış ve bazı okullarda inadına dönüşüm yapıldığını, yanlış planlamanın vatandaşı mağdur ettiğini, gerçeklerin göz ardı edildiğini söylemiştik” dedi.

“OKUL 40 YIL GENEL LİSE OLARAK HİZMET VERMİŞ”

Güngören İzzet Ünver Lisesi’ne ilişkin bilgi veren Balmuk, “Okul 1972 yılında açılmış. Bağışçısı İzzet Ünver ülkemizin ilk sanayicilerinden… Okul 40 yıl genel lise olarak hizmet vermiş ve binlerce mezunu var. Okula 90’lı yıllarda bir bina daha eklenmiş. Okul 3 yıl önce iki binası da kademeli olarak İmam Hatip Lisesi yapılmış ve İzzet Ünver İmam Hatip Lisesi olmuş. Ardından okulun adı değiştirilerek Sultan Alparslan İmam Hatip Lisesi yapıldı. Derken ülkede tek bir genel lise kalmamışken A blok İzzet Ünver Lisesi, B Blok Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldı” açıklamasında bulundu.

“OKULDAN KAÇAN KAÇANA”

A bloğun öğrenci almadığını ve öğrencileri mezun oldukça kapandığını ifade eden Balmuk, “2014 yılında TEOG yerleştirmelerinde; o dönemde ülkedeki tüm öğrenciler tercihlerine bakılmaksızın bir okula yerleştirildiğinden okul dolu görünüyor. Oysa ki okuldan kaçan kaçana. Okulda 2014 yılında açılan kontenjanın 400’ü boş” dedi.

Okula talep olmamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya çağrıda bulunulduğunu hatırlatan Balmuk, “Okulun en azından bir binası İzzet Ünver Anadolu Lisesi yapılsın deniliyor. Böylece; bağışçıya saygısızlık yapılmamış olacak ismi yaşayacak, ilçe Anadolu Lisesine kavuşacak, okul boş kalmayacak, öğrenciler Anadolu Lisesinde okuma şansı elde edecek, aklın yolu seçilip eğitim ve halk kazanacak” dedi.

“SİYASETİN FENDİ EĞİTİMİ YENİYOR”

Bakan Avcı’nın onay verdiğini ve “İzzet Ünver Anadolu Lisesi”nin açıldığını ifade eden Balmuk, bunun ardından yazıyı işleme koymayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “oyununu” şöyle anlattı:

“Bakan onayına rağmen yazı İl Milli Eğitimden İlçe Milli Eğitime bir türlü gelmiyor. İmza tarihi 18.08.2015. Böyle olunca formaliteler yerine gelmiyor ve okul kayıt alamıyor. Birileri devrede: Biraz inceleyince anlaşılıyor ki birileri devreye girmiş ve İzzet Ünver Anadolu Lisesinin kapatılması için girişimler yapılıyor. Bakan Avcı’ya durum aktarılıyor. Hiçbir gerekçeleri yok. Sadece siyasetin fendi eğitimi yeniyor.”

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930