Milli Eğitim’in bittiğinin resmi


  • Gündem
  • 13 Eyl 2015
  • editor
  • 1.113 views Okunma
  • Yorum Yok

İstanbul, Güngören İzzet Ünver Lisesi’nin İmam Hatip’e dönüştürülmesinin ardından öğrenciler bu okulu tercih etmedi.

 

İstanbul, Güngören İzzet Ünver Lisesi’nin İmam Hatip’e dönüştürülmesinin ardından öğrenciler bu okulu tercih etmedi. Boş kalan okulun bir bloğunun Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi teklifi kabul edildi ancak, Bakanlığın yazısını İl Milli Eğitim İlçe Milli Eğitim’e göndermiyor diye okula kayıtlar başlatılamıyor.

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, İmam Hatip’e dönüştürülen Güngören İzzet Ünver Lisesi’nde yaşanan skandalı belgeleriyle anlattı.

Maksut Balmuk, “MEB’e bir çağrı yapmış ve bazı okullarda inadına dönüşüm yapıldığını, yanlış planlamanın vatandaşı mağdur ettiğini, gerçeklerin göz ardı edildiğini söylemiştik” dedi.

“OKUL 40 YIL GENEL LİSE OLARAK HİZMET VERMİŞ”

Güngören İzzet Ünver Lisesi’ne ilişkin bilgi veren Balmuk, “Okul 1972 yılında açılmış. Bağışçısı İzzet Ünver ülkemizin ilk sanayicilerinden… Okul 40 yıl genel lise olarak hizmet vermiş ve binlerce mezunu var. Okula 90’lı yıllarda bir bina daha eklenmiş. Okul 3 yıl önce iki binası da kademeli olarak İmam Hatip Lisesi yapılmış ve İzzet Ünver İmam Hatip Lisesi olmuş. Ardından okulun adı değiştirilerek Sultan Alparslan İmam Hatip Lisesi yapıldı. Derken ülkede tek bir genel lise kalmamışken A blok İzzet Ünver Lisesi, B Blok Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldı” açıklamasında bulundu.

“OKULDAN KAÇAN KAÇANA”

A bloğun öğrenci almadığını ve öğrencileri mezun oldukça kapandığını ifade eden Balmuk, “2014 yılında TEOG yerleştirmelerinde; o dönemde ülkedeki tüm öğrenciler tercihlerine bakılmaksızın bir okula yerleştirildiğinden okul dolu görünüyor. Oysa ki okuldan kaçan kaçana. Okulda 2014 yılında açılan kontenjanın 400’ü boş” dedi.

Okula talep olmamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya çağrıda bulunulduğunu hatırlatan Balmuk, “Okulun en azından bir binası İzzet Ünver Anadolu Lisesi yapılsın deniliyor. Böylece; bağışçıya saygısızlık yapılmamış olacak ismi yaşayacak, ilçe Anadolu Lisesine kavuşacak, okul boş kalmayacak, öğrenciler Anadolu Lisesinde okuma şansı elde edecek, aklın yolu seçilip eğitim ve halk kazanacak” dedi.

“SİYASETİN FENDİ EĞİTİMİ YENİYOR”

Bakan Avcı’nın onay verdiğini ve “İzzet Ünver Anadolu Lisesi”nin açıldığını ifade eden Balmuk, bunun ardından yazıyı işleme koymayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “oyununu” şöyle anlattı:

“Bakan onayına rağmen yazı İl Milli Eğitimden İlçe Milli Eğitime bir türlü gelmiyor. İmza tarihi 18.08.2015. Böyle olunca formaliteler yerine gelmiyor ve okul kayıt alamıyor. Birileri devrede: Biraz inceleyince anlaşılıyor ki birileri devreye girmiş ve İzzet Ünver Anadolu Lisesinin kapatılması için girişimler yapılıyor. Bakan Avcı’ya durum aktarılıyor. Hiçbir gerekçeleri yok. Sadece siyasetin fendi eğitimi yeniyor.”

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031