Memurlar da Sendikalara e-devletten üye olsunlar


  • Gündem
  • 06 Kas 2013
  • editor
  • 1.690 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineSon günlerde “Sendikalara e-devlet üzerinden üye olunabilecek” şeklinde haberler yer almaktadır.

 

7 Kasım 2012’de yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre sendikalara üyelik ve çekilme işlemleri için e-devletsistemi kullanılabilecek.

Bu uygulamanın yaygınlaştırılması gerekir. Çünkü uygulama İşçi Sendikaları için geçerli. Aynı uygulamanın kamu görevlileri için de uygulanması hem takip hem de güvenilirlik açısından önemli bir uygulama olacaktır.

Bu konuda bir düzenleme yapılıncaya kadar örneğin Milli Eğitim Bakanlığının MEBBİS sistemigibi personel sistemleri bulunan kurumlar uygulamaya geçebilirler.

MEB çalışanları kendi kişisel şifreleriyle başvuru formu doldurarak genel merkezlere iletmeli Genel merkezlere de şifre tanımlaması yapılarak Genel Merkez Yönetim Kurulu karar tarih ve sayısı ile üyelik numarası girilmesi şartıyla onaylamaları sağlanabilir.

Sendikalara e-devlet üzerinden üye olunabilecekOnaydan sonra MEBBİS üzerinden kuruma (okula) mesaj gönderilerek üyeliği onaylanan … kişinin KBSsistemindeki güncellemesinin yapılması istenebilir.

Böylece onbinlerce üyelik formu, posta masrafı gibi formalite ve kayıplardan kurtulunur.

Böyle bir uygulamayla şu anda var olan MEBBİS ve KBS arasındaki tutarsızlıklar da giderilmiş olur.

Hatta ve hatta ilk etapta MEBBİS’teki bilgilerin güncellenmesi sağlanarak güncel olmayan durumlar da düzeltilmiş olur.

Çekilme işlemlerinde de aynı yöntem izlenebilir.

Hem sendikalar hem de kurumlar rahatlamış olurlar…

Bizden önermesi…

Maksut BALMUK

Bu yazının tüm hakları Maksut Balmuk’a aittir. “www.maksutbalmuk.com.tr” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031