Memurlar da Sendikalara e-devletten üye olsunlar


  • Gündem
  • 06 Kas 2013
  • editor
  • 1.592 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineSon günlerde “Sendikalara e-devlet üzerinden üye olunabilecek” şeklinde haberler yer almaktadır.

 

7 Kasım 2012’de yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre sendikalara üyelik ve çekilme işlemleri için e-devletsistemi kullanılabilecek.

Bu uygulamanın yaygınlaştırılması gerekir. Çünkü uygulama İşçi Sendikaları için geçerli. Aynı uygulamanın kamu görevlileri için de uygulanması hem takip hem de güvenilirlik açısından önemli bir uygulama olacaktır.

Bu konuda bir düzenleme yapılıncaya kadar örneğin Milli Eğitim Bakanlığının MEBBİS sistemigibi personel sistemleri bulunan kurumlar uygulamaya geçebilirler.

MEB çalışanları kendi kişisel şifreleriyle başvuru formu doldurarak genel merkezlere iletmeli Genel merkezlere de şifre tanımlaması yapılarak Genel Merkez Yönetim Kurulu karar tarih ve sayısı ile üyelik numarası girilmesi şartıyla onaylamaları sağlanabilir.

Sendikalara e-devlet üzerinden üye olunabilecekOnaydan sonra MEBBİS üzerinden kuruma (okula) mesaj gönderilerek üyeliği onaylanan … kişinin KBSsistemindeki güncellemesinin yapılması istenebilir.

Böylece onbinlerce üyelik formu, posta masrafı gibi formalite ve kayıplardan kurtulunur.

Böyle bir uygulamayla şu anda var olan MEBBİS ve KBS arasındaki tutarsızlıklar da giderilmiş olur.

Hatta ve hatta ilk etapta MEBBİS’teki bilgilerin güncellenmesi sağlanarak güncel olmayan durumlar da düzeltilmiş olur.

Çekilme işlemlerinde de aynı yöntem izlenebilir.

Hem sendikalar hem de kurumlar rahatlamış olurlar…

Bizden önermesi…

Maksut BALMUK

Bu yazının tüm hakları Maksut Balmuk’a aittir. “www.maksutbalmuk.com.tr” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031