MEB’in yeniden ‘Yönetici Görevlendirme Takvimi’ mantıklı mı?


  • Gündem
  • 28 Oca 2019
  • editor
  • 52 views Okunma
  • Yorum Yok

MEB’in yayınlamış olduğu yönetici görevlendirme takvimi, işlemlerin yaz dönemi yer değiştirmeleri öncesinde tamamlanması yönünle olumludur ancak ilk kez görev alacak yöneticilerin takviminin de yer değiştirmeler öncesinde sonuçlandırılması gerekmektedir.

MEB’in yayınlamış olduğu yönetici görevlendirme takvimi, işlemlerin yaz dönemi yer değiştirmeleri öncesinde tamamlanması yönünle olumludur ancak ilk kez görev alacak yöneticilerin takviminin de yer değiştirmeler öncesinde sonuçlandırılması gerekmektedir.

MEB’in resmi olarak açıklanmasa da yönetici görevlendirme(mevcut yöneticiler) takvimi yerinde bir uygulamadır. Takvim için tıklayınız.

Takvimin; il içi, il dışı öğretmen yer değiştirme öncesi sonuçlandırılması yıllardır savunduğumuz ve uyardığımız bir konu idi.

Böylece yeniden görev alamayacakların da kendilerine bir yol çizmesi mümkün olabilir.

Fakat Ek-1 e göre yapılacak görev uzatımı, mülakat ile gelen mevcut yöneticilerin yöneticiliğini garanti altına almak ile eşdeğer bir uygulama. MEB yeni dönemde bakanın söylemi ile liyakati esas alacaksa en azından 4 yılını dolduran yöneticileri de ilk atama yöneticiler ile aynı kritere tabi tutmalıdır. Aksi halde liyakatsiz ile liyakatliyi karıştırmış olur ki bu eğitim öğretim süreci açısından son derece tehlikelidir. Bilindiği üzere 2014’te görevine son verilen binlerce yöneticinin yerine görevlendirilenler için yaşanacak ilk süreç 2019 dur.

Bunun için süreci en çok uzatan haksızlığın ve kayırmanın adresi olduğu için en çok tartışılan sözlü sınavdan vazgeçilmesi ve yazılı sınav ya da ilaveten 2009 Yönetmeliğinde olduğu gibi değerlendirme forumunun da katılacağı bir yöntem seçilmesi değerlendirilmelidir.

Böylece MEB kısa sürede atamaları ( görevlendirme) gerçekleştirmiş olur ve bu kişilerin hizmet içi eğitime alınması, eğitim öğretim başlamadan yaz döneminde oryantasyonun tamamlanması söz konusu olur.

MEB’in bu durumu da mutlaka değerlendirmesi ve aynı zamanda daha önce de önerdiğimiz üzere emeklilikten boşalacak kadroları da sisteme yansıtması yer değiştirmelerde kullanması gerekir.

Yani MEB’in özellikle de Personel Genel Müdürlüğünün hedefi 2019-2020 başlamadan tüm atamaları en verimli şekilde tamamlaması, eğitim öğretime kadro yönünden hazır başlanması olmalıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930