MEB’in TEOG Adaleti


  • Gündem
  • 05 Ağu 2014
  • editor
  • 1.648 views Okunma
  • Yorum Yok

headline

Öğretim yılı başından beri tartışma konusu olan TEOG sistemi tartışılmaya devam ediliyor. Bu sistem ile öğrenci ve velilerimizi hüsran beklemektedir. Çünkü bakanlık öğrenci sayısından daha çok kontenjan ayırdığını belirtmektedir. Bu kontenjanlarla tüm öğrencilerin yerleştirileceğini söylemektedir.

Kontenjanlar ikili eğitimler ve 60-70 mevcutlu sınıflar göz önüne alınarak belirlenmiştir.

Okullar kontenjan girişi yaparken genelge ile zorlanmışlardır. 2013-2014’ten az kontenjan girmeyeceksiniz denilmiş kapasite, derslik sayısı göz önüne alınmamıştır. Kontenjan kadar öğrenci sistem tarafından okula gönderildiğinde okul idaresi öğrencileri yerleştirmek için derslik bulmaya, laboratuvar ve kütüphaneleri kullanmaya, sınıfları birleştirip kalabalık sınıflar oluşturmakta bulacaktır çareyi.

1.Zorlama kontenjan girişiyle başlamıştır.

Anadolu Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liselerinde Sınıf Mevcutları 34 ve normal eğitim olarak amaçlanmakta iken, Çok Programlı Anadolu Liseleriile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde sınıf mevcutlarında sınır olmayacak, okullar ikili eğitime mahkum edileceklerdir.

2.Zorlama buradadır.

Bakan AVCI hiç kimse zorla bir okula yerleştirilmeyecek derken doğru söylemektedir.Çünkü veli imza attığı okullara gidecektir fakat imza atarken yani tercih yaparken zorlamaya tabi tutulmaktadır.

6 türden en az 4 tanesini seçmeye zorlanan vatandaşa sunulan alternatifler;

-Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

-Çok Programlı Anadolu Lisesi

-Anadolu Lisesi

-Anadolu İmam Hatip Lisesi

-Fen Lisesi

-Sosyal Bilimler Lisesi

Bu listelerden 4 tanesini seç yoksa başvurunu onaylamam demek istemediğin okul türlerini seçtirmektir.

Örneğin İl ya da İlçesinde Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi bulunmayan bir öğrenci zorunlu olarak

-Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

-Çok Programlı Anadolu Lisesi

-Anadolu Lisesi

-Anadolu İmam Hatip Lisesi

Okul türlerini yazmak zorundadır. Bunu yapmayanın başvurusu onaylanmamaktadır.

3.Zorlama buradadır.

Ben tercih yapmayacağım demeye dahi hakkınız yok çünkü hiç başvuru yapmasanız da sistem sizi yerleştirecektir.

Çünkü Kılavuz hükmü; “Herhangi bir tercihte bulunmayan …. öğrencilerin yerleştirmeleri; …. dikkate alınarak sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.”

Şeklindedir.

4.Zorlama buradadır.

Bu yıl herhangi bir şekilde meslek lisesine yerleşen öğrencinin gelecek yıl alan seçiminde okulu değişebilecektir. Bu konuda dahi veli bilgilendirilmemektedir.

5.Zorlama buradadır.

6.Devam etmeyeceğiz…

Sayın bakan zorlama yok derken zorlama olup olmadığını kamuoyunun takdirine sunuyoruz…

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930