MEB’in TEOG Adaleti


  • Gündem
  • 05 Ağu 2014
  • editor
  • 1.565 views Okunma
  • Yorum Yok

headline

Öğretim yılı başından beri tartışma konusu olan TEOG sistemi tartışılmaya devam ediliyor. Bu sistem ile öğrenci ve velilerimizi hüsran beklemektedir. Çünkü bakanlık öğrenci sayısından daha çok kontenjan ayırdığını belirtmektedir. Bu kontenjanlarla tüm öğrencilerin yerleştirileceğini söylemektedir.

Kontenjanlar ikili eğitimler ve 60-70 mevcutlu sınıflar göz önüne alınarak belirlenmiştir.

Okullar kontenjan girişi yaparken genelge ile zorlanmışlardır. 2013-2014’ten az kontenjan girmeyeceksiniz denilmiş kapasite, derslik sayısı göz önüne alınmamıştır. Kontenjan kadar öğrenci sistem tarafından okula gönderildiğinde okul idaresi öğrencileri yerleştirmek için derslik bulmaya, laboratuvar ve kütüphaneleri kullanmaya, sınıfları birleştirip kalabalık sınıflar oluşturmakta bulacaktır çareyi.

1.Zorlama kontenjan girişiyle başlamıştır.

Anadolu Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liselerinde Sınıf Mevcutları 34 ve normal eğitim olarak amaçlanmakta iken, Çok Programlı Anadolu Liseleriile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde sınıf mevcutlarında sınır olmayacak, okullar ikili eğitime mahkum edileceklerdir.

2.Zorlama buradadır.

Bakan AVCI hiç kimse zorla bir okula yerleştirilmeyecek derken doğru söylemektedir.Çünkü veli imza attığı okullara gidecektir fakat imza atarken yani tercih yaparken zorlamaya tabi tutulmaktadır.

6 türden en az 4 tanesini seçmeye zorlanan vatandaşa sunulan alternatifler;

-Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

-Çok Programlı Anadolu Lisesi

-Anadolu Lisesi

-Anadolu İmam Hatip Lisesi

-Fen Lisesi

-Sosyal Bilimler Lisesi

Bu listelerden 4 tanesini seç yoksa başvurunu onaylamam demek istemediğin okul türlerini seçtirmektir.

Örneğin İl ya da İlçesinde Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi bulunmayan bir öğrenci zorunlu olarak

-Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

-Çok Programlı Anadolu Lisesi

-Anadolu Lisesi

-Anadolu İmam Hatip Lisesi

Okul türlerini yazmak zorundadır. Bunu yapmayanın başvurusu onaylanmamaktadır.

3.Zorlama buradadır.

Ben tercih yapmayacağım demeye dahi hakkınız yok çünkü hiç başvuru yapmasanız da sistem sizi yerleştirecektir.

Çünkü Kılavuz hükmü; “Herhangi bir tercihte bulunmayan …. öğrencilerin yerleştirmeleri; …. dikkate alınarak sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.”

Şeklindedir.

4.Zorlama buradadır.

Bu yıl herhangi bir şekilde meslek lisesine yerleşen öğrencinin gelecek yıl alan seçiminde okulu değişebilecektir. Bu konuda dahi veli bilgilendirilmemektedir.

5.Zorlama buradadır.

6.Devam etmeyeceğiz…

Sayın bakan zorlama yok derken zorlama olup olmadığını kamuoyunun takdirine sunuyoruz…

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031