MEB’den yönetici görevlendirme açıklaması


  • Gündem
  • 12 Nis 2016
  • editor
  • 1.345 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineMEB yayımladığı “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzundaki bazı konuları açıklığa kavuşturdu.

HALEN MÜDÜR YARDIMCISI OLAN MÜDÜRLÜĞE BAŞVURABİLİR Mİ?

Kılavuzda yer alan;

“2.25. Halen yönetici olanlardan (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) görev süresini doldurmayanlar aynı veya farklı yönetim görevleri dahil olmak üzere görevlendirme başvurusunda bulunamayacaklardır.”

maddesi en çok kafa karıştıran madde idi. Buna göre şu anda görevde olan bir müdür yardımcısı/başyardımcısı diğer şartları taşısa bile müdürlüğe başvuramayacaktı.

MEB’den yapılan ve aşağıda yayımladığımız açıklamaya göre;

Yönetmeliğin 5 ve 6.maddesindeki şartları taşımak kaydıyla;

– Şu anda müdür yardımcısı ya da başyardımcısı olarak görev yapmakta olanlar üst görev olan müdürlük görevine başvurabileceklerdir.

– Ayrıca dört ya da 8 yıllık çalışma süresini doldurmuş müdür başyardımcıları istemeleri halinde ve uygun görülürlerse (müdür inha yaparsa) müdür yardımcısı olarak görev alabileceklerdir.

– Müdürlük için sözlü sınava katılmak üzere tespit edilecek boş kadronun 3 katı aday belirlenirken mahkeme kararına göre sınava girecekler kapsamı dışında tutulacak onlar sözlü sınava direkt alınacaklardır. Yani önce 3 kat aday belirlenecek ve sözlü sınava girecekler listesine mahkeme kararı ile sınava girecekler eklenecektir.

8 YILINI DOLDURANLAR BAŞKA BİR OKULDA MÜDÜR YARDIMCILIĞINA DEVAM EDEBİLİR Mİ?

Yine kılavuzda yer alan;

“2.12. Görev süresini dolduran müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev süreleri, Yönetmelikteki şartları taşımaları kaydıyla eğitim kurumu müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile aynı veya farklı eğitim kurumlarına dört yıl süreyle uzatılabilecektir.”

Maddesine göre bize gelen bir soruyu da cevaplandıralım:

Soru: Bu maddeye göre 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda aynı kurumda 8 yılını dolduranlar da müdür inhası ile müdür yardımcılığına devam edebilirler mi?

Cevap: Edindiğimiz bilgiler ve yaptığımız değerlendirmeler ışığında cevabımız şu şekildedir: “Evet edebilirler. Fakat aynı kurumda 8 yıllarını doldurduklarından başka bir kurumun müdürünün inha yapması gerekir.”

Maksut BALMUK

www.memurlar.net

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...

Sözlü sınav notu, sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası durumunu dahi etkiliyor

Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak tespitinde, kadrolu öğretmenlerden farklı bir kıstas uygulanmaktadır. Kadrolu öğretmenler, hizmet puanı kıstasına göre norm fazlası ilan edilirken, sözleşmeli öğretmenler mevzuat hükmü gereğince “atama esas puan”a göre norm fazlası ilan edilmektedir. Atama esas puan da sözlü puanlardır. Sözleşmeli öğretmenlerin norm(ihtiyaç) fazlası olarak belirlenmesinde kural Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesinde...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829