MEB’den öğretmenlere rotasyon mesajı


  • Gündem
  • 08 Tem 2015
  • editor
  • 1.224 views Okunma
  • Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere gönderilen cep telefonu mesajında rotasyona girmeleri gerektiği belirtilerek,“Sayın ………………., aynı eğitim kurumundaki çalışma süreniz 15 yıl üzeri olduğundan dolayı gerekli iş ve işlemler için okul idaresine başvurmanız gerekmektedir” denilmesi tepki çekti.

Mesaj üzerine okul idareleri ile irtibata geçen öğretmenler, “okul idareleri rotasyon konusunda bilgi sahibi değiller” diyerek mesaja karşı çıktı. Henüz rotasyon kılavuzu yayınlanmadan çekilen bu mesaj tüm öğretmenleri şaşırttı. Eğitim-iş de konuyla ilgili açıklama yaptı. Eğitim-iş İstanbul 1 nolu şube yöneticisi Maksut Balmuk’un yaptığı açıklamada, “Yaptığımız incelemede rotasyona tabi olduğu halde mesaj almayan öğretmenlerin bulunduğunu tespit ettik. Öğretmenleri bir yıl boyunca rotasyonla meşgul eden bakanlık tatilde de boş durmadı. Okul idarelerinin bilgisi olmaksızın çekilen bu mesajın sorumlusunu gerçekten merak ediyoruz. Bu mesaj Milli Eğitim Bakanlığında işlerin ne kadar ciddiyetsiz yürütüldüğünün bir göstergesidir.  Mesajların mesai saatinin bitiminden sonra gelmesi de ayrıca düşündürücüdür” denildi.

Yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile yürürlüğe giren rotasyon uygulamasının AKP’li öğretmen sendikası Eğitim-Bir-Sen’in isteğiyle gerçekleştirilmesi tepki çekmişti.

Uygulamaya karşı çıkılmasının nedenlerinden biri de, öğretmenlerin planlarını ve yaşam koşullarını yeniden değerlendirmek zorunda kalarak nereye atanacaklarını son ana kadar bilmeden belirsizlik içerisine girmesi olarak gösteriliyor.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930