MEB’den öğretmenlere rotasyon mesajı


  • Gündem
  • 08 Tem 2015
  • editor
  • 1.139 views Okunma
  • Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere gönderilen cep telefonu mesajında rotasyona girmeleri gerektiği belirtilerek,“Sayın ………………., aynı eğitim kurumundaki çalışma süreniz 15 yıl üzeri olduğundan dolayı gerekli iş ve işlemler için okul idaresine başvurmanız gerekmektedir” denilmesi tepki çekti.

Mesaj üzerine okul idareleri ile irtibata geçen öğretmenler, “okul idareleri rotasyon konusunda bilgi sahibi değiller” diyerek mesaja karşı çıktı. Henüz rotasyon kılavuzu yayınlanmadan çekilen bu mesaj tüm öğretmenleri şaşırttı. Eğitim-iş de konuyla ilgili açıklama yaptı. Eğitim-iş İstanbul 1 nolu şube yöneticisi Maksut Balmuk’un yaptığı açıklamada, “Yaptığımız incelemede rotasyona tabi olduğu halde mesaj almayan öğretmenlerin bulunduğunu tespit ettik. Öğretmenleri bir yıl boyunca rotasyonla meşgul eden bakanlık tatilde de boş durmadı. Okul idarelerinin bilgisi olmaksızın çekilen bu mesajın sorumlusunu gerçekten merak ediyoruz. Bu mesaj Milli Eğitim Bakanlığında işlerin ne kadar ciddiyetsiz yürütüldüğünün bir göstergesidir.  Mesajların mesai saatinin bitiminden sonra gelmesi de ayrıca düşündürücüdür” denildi.

Yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile yürürlüğe giren rotasyon uygulamasının AKP’li öğretmen sendikası Eğitim-Bir-Sen’in isteğiyle gerçekleştirilmesi tepki çekmişti.

Uygulamaya karşı çıkılmasının nedenlerinden biri de, öğretmenlerin planlarını ve yaşam koşullarını yeniden değerlendirmek zorunda kalarak nereye atanacaklarını son ana kadar bilmeden belirsizlik içerisine girmesi olarak gösteriliyor.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031