MEB, yeniden il içi özrü yarattı


  • Gündem
  • 22 Oca 2014
  • editor
  • 1.674 views Okunma
  • Yorum Yok

headline
Müsteşar bey soruna eğilecez demişti ama il içinde 29 bin başvurunun sadece 8 bin 600’ü karşılanabildi.

 

İl içi özür mağdurları Eylül ayında kendilerine yönelik çalışma yapmamasını eleştirmişler, müsteşar sayın TEKİN Şubat’ta bu soruna eğilme sözü vermiştir.

Şimdi ise bakanlıkça yapılan açıklama şöyle;

“Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2014 yarıyıl tatili döneminde özür durumundan il içi ve iller arası yer değiştirme başvuruları 13-17 Ocak 2014 tarihleri arasında alınmış, atamalar ise 21 Ocak 2014 tarihinde sonuçlandırılmıştır.

Özür durumu yer değiştirme sonuçları

Bu atama döneminde toplam 34.029 başvuru yapılmış olup; il içinde 29.049 başvuruya karşılık 8.631; iller arasında ise 4.980 başvuruya karşılık 4.141 öğretmenin yer değiştirme işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Sınıf öğretmenliği alanında toplam 15.562 başvuru yapılmış, 2704 öğretmenin yer değiştirme işlemi gerçekleştirilebilmiştir.

 

6287 sayılı Kanun ile eğitimin yapılanması sonucunda sınıf öğretmenliği alanında daralma olması sebebiyle bu alanda özür durumlarının tamamının gerçekleştirilmesi mümkün olamamıştır.

 

Diğer alanlar bakımından ise öğretmenlerin özür grubundan iller arası yer değiştirme taleplerinin tamamına yakını gerçekleştirilmiştir.”

Bakanlık açıklamasından da görüleceği üzere il içi mağdurlarından 29.049 kişi başvurmuş bunun sadece 8.631 gerçekleşebilmiştir.

Bu durumun sorumlusu MEB’dir. Çok merak ediyoruz evine 240km mesafedeki öğretmenlerin tercih etmesine olanak verilmeyen 40-50km’de boş kalan okul olmuş mudur?

Bakanlığı özellikle il içi özür sorununu bu şekilde çözemeyeceği noktasında uyardığımız halde dikkate alınmadı. Başka da çözümler bulunmadı.

Özür grubunda yer değişikliği gerçekleşen öğretmenleri tebrik ediyoruz. Yıllardır ailelerine kavuşmayı bekleyen her gün ya da her hafta yüzlerce km mesafe kat etmek zorunda kalan öğretmenlere ise sabırlar diliyoruz.

MEB konuya nede olsa onlar aynı ildeler bu nedenle il dışına önem vereyim mantığıyla bakarsa il içi özre tabi öğretmenlerin daha çok bekleyeceği açıktır.

MEB hazır başvurular ve sonuçlar elinde iken konuya bireysel yaklaşıp;

Daha önce de yazdığımız aşağıdaki cümleleri tekrar edelim:

“En azından bakanlık İl Milli Eğitim Müdürlüklerine talimat vererek;

– özür grubu başvurusu olup isteği yerine gelmeyen öğretmenleri toplamaları, bu öğretmenler için var olan ve İller arası özür gereği oluşacak açıkların ve alternatiflerin sunulmasını ve atamalarını yapması,

– ücretsiz izin, askerlik, doğum, görevlendirme gibi nedenlerle boş bulunan kadrolarda bu öğretmenlerin ailelerinin yanlarına gelmelerinin sağlanmasını emredebilir ve sorunu kalıcı ve duruma göre geçici olarak çözebilir.

Ne de olsa bu öğretmenler o ilin öğretmenleri…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitimci Danışman

http://www.memurlar.net/haber/450591

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031