MEB, yeniden atama yapmamakta neden ısrar ediyor?


  • Gündem
  • 20 Ara 2013
  • editor
  • 1.412 views Okunma
  • Yorum Yok

meb04.08.2013 tarihli yönetici atama yönetmeliğinde yer almayan yeniden atama sorun yaratmaya devam ediyor.

 

Nedir yeniden atama: daha önce idarecilik yapmakta iken bir şekilde idarecilikten ayrılanların yeniden idareciliğe dönmeleri. Bu konuda bugüne kadar kısıtlayıcı bir hüküm yokken 04.08.2013 tarihli yönetmelikte maalesef var.

Bunun kaldırılmasının yarattığı sorunlar şunlar:

1- İnsanlar bu hakkın ellerinden alınacağını bilmeden özre dayalı ya da isteğe bağlı olarak bir ilden başka bir ile geçmişlerdir.

2- Bu insanlar bu hakkın alınacağını düşünmeden idarecilikten ayrılmışlardır.

Yani devlete güvenmişlerdir. Fakat devlet onların geçmiş hizmetlerini hiçe saymaktadır.

Daha da önemlisi bakanlık bu konuda adım atmalıdır. Çünkü okullar idarecisizlikten kırılmaktadırlar. Daha dün ziyaret ettiği İstanbul Güngören ilçesinde bir çok okulda neredeyse hiç idareci kalmamıştır. İsteğe bağlı, norm fazlası derken yer değiştirmişlerdir. Yani boş olan kadroları doldurmuşlardır.

İdarecisizlikten kırılmaktadırlar çünkü;

Bir çok ilde sınav kazanan aday dahi kalmamıştır.

Örneğin İstanbul da bugün itibariyle 2bine yakın yönetici kadrosu boştur. Bu boşluğun bir kısmının doldurulması mümkün iken bakanlığın ısrarını anlamak mümkün değildir.

Bakanlık en azından yarıyıl döneminde bu konuda adım atmalıdır. Dönem kapanmadan yeniden atamayı açar ve bu atamaları yaparsa yönetici olduğu için boşalacak öğretmen kadrolarına da özür grubu atama yapma şansı bulabilecektir.

Böylece bir taşla iki kuş vurmak varken hatada ısrar etmek niye…

Maksut BALMUK

Kaynak:http://www.memurlar.net/haber/440495/

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930