MEB, yeniden atama yapmamakta neden ısrar ediyor?


  • Gündem
  • 20 Ara 2013
  • editor
  • 1.322 views Okunma
  • Yorum Yok

meb04.08.2013 tarihli yönetici atama yönetmeliğinde yer almayan yeniden atama sorun yaratmaya devam ediyor.

 

Nedir yeniden atama: daha önce idarecilik yapmakta iken bir şekilde idarecilikten ayrılanların yeniden idareciliğe dönmeleri. Bu konuda bugüne kadar kısıtlayıcı bir hüküm yokken 04.08.2013 tarihli yönetmelikte maalesef var.

Bunun kaldırılmasının yarattığı sorunlar şunlar:

1- İnsanlar bu hakkın ellerinden alınacağını bilmeden özre dayalı ya da isteğe bağlı olarak bir ilden başka bir ile geçmişlerdir.

2- Bu insanlar bu hakkın alınacağını düşünmeden idarecilikten ayrılmışlardır.

Yani devlete güvenmişlerdir. Fakat devlet onların geçmiş hizmetlerini hiçe saymaktadır.

Daha da önemlisi bakanlık bu konuda adım atmalıdır. Çünkü okullar idarecisizlikten kırılmaktadırlar. Daha dün ziyaret ettiği İstanbul Güngören ilçesinde bir çok okulda neredeyse hiç idareci kalmamıştır. İsteğe bağlı, norm fazlası derken yer değiştirmişlerdir. Yani boş olan kadroları doldurmuşlardır.

İdarecisizlikten kırılmaktadırlar çünkü;

Bir çok ilde sınav kazanan aday dahi kalmamıştır.

Örneğin İstanbul da bugün itibariyle 2bine yakın yönetici kadrosu boştur. Bu boşluğun bir kısmının doldurulması mümkün iken bakanlığın ısrarını anlamak mümkün değildir.

Bakanlık en azından yarıyıl döneminde bu konuda adım atmalıdır. Dönem kapanmadan yeniden atamayı açar ve bu atamaları yaparsa yönetici olduğu için boşalacak öğretmen kadrolarına da özür grubu atama yapma şansı bulabilecektir.

Böylece bir taşla iki kuş vurmak varken hatada ısrar etmek niye…

Maksut BALMUK

Kaynak:http://www.memurlar.net/haber/440495/

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031