MEB velileri yeni tercih için bilgilendirsin


  • Gündem
  • 09 Eyl 2013
  • editor
  • 1.435 views Okunma
  • Yorum Yok

mebMEB; Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu ve Anadolu Meslek Liselerinde boş kalan kontenjanlar için yeniden başvuru alacak.

Daha önce yerleşen yerleşmeyen en az 201 puanı olan herkes başvuru yapabilecek.

Başvurular e-okul dan yapılacak.

5 okulu tercih şansı var.

Boş olmayan okullar da tercih edilebilecek. (Ya boşalırsa diye)

Daha önce yerleşenler başvurduklarında eski yerlerini kaybetmeyecekler. Yeni yerleşmede yerleşirlerse yeni okula kayıt yaptırırlarsa eski yerlerinden kayıtları silinecek.

5 Okul tercih hakkı az olmuştur çünkü boş olmayıp boşalması muhtemel okullar da tercih edileceğinden sayının arttırılması daha iyi olacaktır.

En önemlisi de 2010 tecrübesinden ders çıkarılmasıdır.

2010 yılında da bu şekilde ek başvuru alınmıştı. Süre çok kısıtlıydı ve bir çok öğrenci haberdar dahi olamamıştı. Bu nedenle de puanlar bir hayli düşmüştü. Yüksek puanlı öğrenciler açıkta kalırken düşük puanlı öğrenciler yerleşmişlerdi.

Bu tecrübenin değerlendirilmesi ve MEB’in tüm velileri SMS yoluyla bilgilendirmesini ve tüm teşkilatın bu konuda sorumlu kılmasını hatta ve hatta TV spotu yayımlamasını böylece maksimum başvurusağlanmasını öneriyoruz. Boş kontenjan az değil 60bin civarında. Buna özel okula gidip halen devlet okulundan kaydını sildirmeyenler de eklendiğinde sayı daha da fazladır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930