MEB uyuyor, İstanbul MEM’de onlara uyuyor


  • Gündem
  • 29 Ağu 2013
  • editor
  • 1.453 views Okunma
  • Yorum Yok

headline (1)Bugüne kadar 70’in üzerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atama duyurusuna çıktı. Herkes kafasına göre takıldı. MEB uyarma gereği dahi duymadı. Açıklama yapıp kamuoyunu bilgilendirmedi.

– Sözlü sınava çağrılma neye göre olur?

– Önce Müdürlük sonra yardımcılık mı duyurulur, ikisi de duyurulabilir mi?

– Yönetmelikteki Aylıktan kesme cezasıyla ilgiliuygulama nasıl yapılır? (kafasında soru işaretiolanlara cevabımız olsun: hiç uygulanmamalı uygulanırsa da 2011 sınavından önceki 4 yılı kapsayabilir… )

Bu ve benzeri onlarca soru cevapsız beklerkenbakanlık adeta uyuyor. Herkes kafasına göre takılıyor. İstanbul Milli Eğitim’de uyuyan MEB’e uyuyor.

Sayın YILDIZ döneminde özellikle yönetici atamada ülkeye öncülük yapan İstanbul Milli Eğitim uyumayadevam ediyor. Duyuruya çıkmayan birkaç il kalmışken bunlardan birisinin de İstanbul MEM olmasıgerçekten manidar.

Bekleme sürerken İstanbul’un sınava dayalıdan önce Norm Fazlalarının atamalarının yapılacağıkonuşulmaya başladı ve gündeme bomba gibi düştü.

Oysa ki sayın YILDIZ’ın hemşerisi olan Müsteşar sayın TEKİN imzalı genelgeye göre öncelik sınava dayalılarda. Buna rağmen İstanbul böyle bir tasarruf kullanırsa bu işin altında başka sebepler aranacaktır.

Norm fazlaları öncelikli yapılabilirdi yani bakanlık böyle bir tasarruf kullanabilirdi fakat bakanlık bu noktadaki tavrını ortaya koymuştur. Bu nedenle bu aşamada norm fazlasını gündeme getirmek özellikle İstanbul Lisesi ile Kabataş Lisesi gibi önemli kurumlara bir formül mü düşünülüyor? sorusunu akla getiriyor.

Bu aşamada norm fazlasını eritmek düşünülemez. Bu konuda beklentisi olan yöneticilere şunu hatırlatmak gerekir ki;

Bu aşamada yapılacak norm fazlası atamalar hakkaniyete uygun yapılmayacak, adam kayırmaya yönelik olarak istenen kişilerin istedikleri kurumlara diğerlerine de neresi denk gelirse atanmaları şeklinde olacaktır.

Bu durumla karşılaşmamak için;

Ya norm fazlası atamasından tümden vazgeçilmeli (ki vazgeçilmezse İstanbul bakanlığa rağmen kendine buyruk hareket etmiş olur.)

Ya da tüm norm fazlası yöneticilere duyuru yapılarak puan üstünlüğü esasına göre atamalar yapılmalıdır.

Bizden uyarması…

Bakanlığa tekrar çağrıda bulunuyoruz: 2009 yılında olduğu gibi bizim de Tebrikler MEB! diye başlık atarak takdir ettiğimiz şekilde konuları ve soruları açıklayan bir kılavuzu ivedilikle yayımlamalıdır.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Yazının Memurlar.net linki için tıklayınız

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930