MEB, orta öğretimde, yargı kararlarını uygulamadı mı?


  • Gündem
  • 02 Tem 2015
  • editor
  • 1.310 views Okunma
  • Yorum Yok

12

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde bir dizi değişiklikler yapılarak 01/07/2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bu değişiklikleri genel hatlarıyla ele almıştık.

Değişikliklerde dikkat çeken konulardan bir tanesi de yargı kararlarına uyulup uyulmadığı noktasındadır.

Danıştay 8.Dairesi yönetmeliğin bazı maddelerini durdurmuş ve MEB’de bu konuda yazı yayımlamıştı

Bunlardan en önemlisi Ortaöğretimde nakillerde taban puan uygulamasının kaldırılması noktasındaydı.

MEB daha önce(13/09/2014 öncesi)

MADDE 38- “(1) a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, açık kontenjan bulunması ve öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun sınıf seviyesindeki yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.”

Şeklinde olan maddeyi 13/09/2014’te

MADDE 38– (1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne göre yapılır.

Şeklinde değiştirmişti.

Bu maddeye göre örneğin Anadolu Lisesine taban puan şartı olmaksızın tüm öğrenciler başvuru yapabilmeleri sağlanmıştı.

Danıştay 8.dairesinin verdiği karar doğrultusunda MEB aşağıdaki yazıyı yazmış ve nakillerde taban puan uygulanmasını bildirmişti.

Daha sonra bakanlıkça yapılan açıklamalarda 20 puan esneme yapılması yönünde bir düzenleme öngörüldüğü medyada yer almıştı. Yani taban puanın 20 puan altında olanların başvurması için düzenleme yapılacaktı.

01/07/2015 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliğinde bu maddeye yer verilmemesi çok ilginçtir.

Bu üç soruyu akla getirmektedir?

1- Mahkeme kararından sonra MEB’in yaptığı itiraz kabul mü olmuştur? Eğer öyle ise bu konuda okullara bilgilendirme yapılmaması yanlıştır.

2- Bu kadar değişiklik içerisinde en can alıcı değişikli unutulmuş mudur? Böyle bir kararın unutulması kabul edilebilir değildir.

3- En kötüsü de yargı kararına rağmen biz kafamıza göre takılacağız, yargı kararına uymayacağız mı denilmek istenmektedir?

Konu hakkında kısa sürede açıklama yapılmasını ümit ediyoruz.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031