MEB, orta öğretimde, yargı kararlarını uygulamadı mı?


  • Gündem
  • 02 Tem 2015
  • editor
  • 1.196 views Okunma
  • Yorum Yok

12

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde bir dizi değişiklikler yapılarak 01/07/2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bu değişiklikleri genel hatlarıyla ele almıştık.

Değişikliklerde dikkat çeken konulardan bir tanesi de yargı kararlarına uyulup uyulmadığı noktasındadır.

Danıştay 8.Dairesi yönetmeliğin bazı maddelerini durdurmuş ve MEB’de bu konuda yazı yayımlamıştı

Bunlardan en önemlisi Ortaöğretimde nakillerde taban puan uygulamasının kaldırılması noktasındaydı.

MEB daha önce(13/09/2014 öncesi)

MADDE 38- “(1) a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, açık kontenjan bulunması ve öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun sınıf seviyesindeki yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.”

Şeklinde olan maddeyi 13/09/2014’te

MADDE 38– (1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) a) Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne göre yapılır.

Şeklinde değiştirmişti.

Bu maddeye göre örneğin Anadolu Lisesine taban puan şartı olmaksızın tüm öğrenciler başvuru yapabilmeleri sağlanmıştı.

Danıştay 8.dairesinin verdiği karar doğrultusunda MEB aşağıdaki yazıyı yazmış ve nakillerde taban puan uygulanmasını bildirmişti.

Daha sonra bakanlıkça yapılan açıklamalarda 20 puan esneme yapılması yönünde bir düzenleme öngörüldüğü medyada yer almıştı. Yani taban puanın 20 puan altında olanların başvurması için düzenleme yapılacaktı.

01/07/2015 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliğinde bu maddeye yer verilmemesi çok ilginçtir.

Bu üç soruyu akla getirmektedir?

1- Mahkeme kararından sonra MEB’in yaptığı itiraz kabul mü olmuştur? Eğer öyle ise bu konuda okullara bilgilendirme yapılmaması yanlıştır.

2- Bu kadar değişiklik içerisinde en can alıcı değişikli unutulmuş mudur? Böyle bir kararın unutulması kabul edilebilir değildir.

3- En kötüsü de yargı kararına rağmen biz kafamıza göre takılacağız, yargı kararına uymayacağız mı denilmek istenmektedir?

Konu hakkında kısa sürede açıklama yapılmasını ümit ediyoruz.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031