MEB, Müdür yardımcılığında yanlış yolda


  • Gündem
  • 18 Tem 2014
  • editor
  • 2.069 views Okunma
  • Yorum Yok

headline (1)

A-2011 Sınavını kazananlar

MEB 2011’de sınav kazanmış müdür yardımcısı ve başyardımcı adayları için yönetmeliğe geçici madde koymuştur. Madde şöyle:

“(2) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre yöneticiliğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızınmüdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında görevlendirilebilir.”

Bu maddede başka şart aranmaksızın demekte ise de bu adaylar müdür yardımcısı olabilme şartlarını zaten taşımaktadırlar. Başyardımcılık için de büyük bir kısmı şartlara haizdir. Yani bu madde anlamsızdır.

Bu nedenle MEB bu öğretmenleri mağdur etmemek için bu yönetici adaylarını öncelikli olarak görevlendirebilir. Bunu gerekirse kendi kurumu ile sınırlı da tutabilir fakat bir önceliklerinin olması gerekir. Bu noktada yayımlanacak bir emir haksızlığı ortadan kaldırmaya yeterli gelir.

B-Görevlendirme Takvimi

MEB’in bir başka ve önemli hatası ise Müdür yardımcısı görevlendirmelerini 08-19 Aralık tarihlerine atması. O döneme kadar ne olacağını bilmeyen ya da okulda boş kadrolarla eğitim öğretimin sürdürülmesi gerçekten mümkün değil.

MEB bu konuda daha mantıklı ve hukuki bir yolu seçebilirdi.

Şöyle ki;

Şu anda 4 yılını doldurmayan okul müdürlerinin 08-19 Aralık tarihlerini beklemesinin bir mantığı yoktur. Bu müdürlerimiz şu andan itibaren görevlendirme yapabilirler. Çünkü bu müdürlerimiz değişmeyeceklerdir.

Değerlendirme sonucu 75 puan alıp kurumunda kalacak müdürlerimizin de Aralık ayını beklemelerine gerek yoktur. Çünkü bunlar en geç 12 Eylül tarihinde yeniden görevlendirilmiş olacaklardır. Kendi durumu net olan bir okul müdürünün müdür yardımcılarını görevlendirmek istemesinde de bir sakınca olmamalıdır.

-Son olarak da ilk ya da yeniden görevlendirme suretiyle müdürlük yapacaklar kalıyor ki onların sözlü sınav süreçleri de bulunduğundan görevlendirme Kasım ayının sonunu bulmaktadır. Bunlar da bu aşamadan sonra müdür yardımcısı görevlendirmesi yapabilirler.

İşte MEB bu noktada yanlış yapmaktadır. Bu şekildeki bir takvim ve yayımladığı takvimi sıkıştırarak görevlendirmeleri eğitim öğretim öncesinde tamamlamayı amaçlamalıdır.

Kaldı ki bu yıl bu süreci ertelemek daha önce detaylı olarak açıkladığımız üzere en mantıklı yaklaşım olacaktır. http://www.memurlar.net/haber/475886/ Bu erteleme sürecinden sınav kazanmış müdür yardımcılarını muaf tutmak dahi mümkündür.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930