MEB liselerde 4. sınıfları kapatsın


  • Gündem
  • 02 Mar 2015
  • editor
  • 1.497 views Okunma
  • Yorum Yok

headline kopyala

2016 yılında Üniversite sınavlarına girecek öğrenciler ve velileri bu durumda kara kara düşünmeye başlamışlardır.

Dershaneler yasası ile beraber gelecek yıl dershanelerin kapısına ya kilit vurulacak ya da halk tabiriyle hazırlık liselerine, temel liselere dönüştürülecek.

Hazırlık liseleri veya temel liselerde devlet okullarında uygulanacak normal müfredatın uygulanmayacağı, müfredatın kağıt üzerinde kalacağı da açıktır.

Bugünlerde okullarda ve dershane sektöründe büyük bir hareketlilik söz konusu. Çünkü gelecek yılını düşünen velilerde talep var, dershanelerde de gelecek yıla hazırlık ve kayıt yoğunluğu var.

Dershaneler eğitim yaparlarken binalarında eğitim verdikleri üniversiteye hazırlık öğrenci sayısı bu binalar okula dönüşünce üçte iki oranında düşecektir. Yani dershane iken 300 kişiye ders veren kurum okula dönünce öğrenci sayısı da 100 e düşecektir. Bir de dershaneden okula dönüşmenin, fiziki ve personel harcamalarını düşünürsek dershaneler açısından maliyet söz konusu olacaktır.

Tüm bunlar da veliye yansıyacaktır. Derslik az talep fazla olunca birde maliyet eklenince fiyatlar uçmaya başladı. Veli dershane iken 4-5bin TL öderken şimdi bu fiyat duruma göre 2-5 kat arası artmaktadır.

Bizim halkımız çocuğunu okutmak için ahırdaki ineğini dahi satmayı göze alır. Böyle bir toplumda velinin kaygı duyması gayet normal.

Son günlerde konuştuğumuz eğitimciler dahil gelecek yıl için kaygılı. Eğitimcilerden gelecek yıl çocuğu sınava girecek olanlar bile kaygılı ve kendilerine özel okul arıyorlar.

Başarılı öğrenciler devlet okullarını terk etmeye başladılar bile. Bu da gösteriyor ki kanun yapmakla sorun çözülmez. Sorun önce çalışma yapıp ortaya çıkacak durumları değerlendirip tedbir almakla çözülür.

Bazı okullarda öyle durumlar var ki gelecek yıl özel okula (temel lise, hazırlık lisesi… vs.) gidip kaydolmak için rezervasyonlar yapılmış ve gerçekleşmesi halinde okulda neredeyse 12.sınıf öğrenci kalmayacak.

Bir sendika üstelik eğitim sendikası bu konuda okullar gelecek yıl açacağı kursları planlasın, öğretmen ücreti arttırılsın, okuldaki ders saati sayısı düşürülsün hatta veliler den de ücret alınsın diye öneri getirmeye başlamışlardır. Eğitim sendikalarının böyle bir talepte bulunması gerçekten şaşırtıcıdır.

MEB’in bu konuyu acil bir şekilde ele alması gerekir. Aksi halde korkarız gelecek yıl parası olan özel okullara gidecek, yarışa bir adım önde başlayacak, bazıları da geri kalmamak için kredi, borç harç içerisine girecek ya da sistemde geride kalıp kaderine razı olacak.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930