MEB liselerde 4. sınıfları kapatsın


  • Gündem
  • 02 Mar 2015
  • editor
  • 1.398 views Okunma
  • Yorum Yok

headline kopyala

2016 yılında Üniversite sınavlarına girecek öğrenciler ve velileri bu durumda kara kara düşünmeye başlamışlardır.

Dershaneler yasası ile beraber gelecek yıl dershanelerin kapısına ya kilit vurulacak ya da halk tabiriyle hazırlık liselerine, temel liselere dönüştürülecek.

Hazırlık liseleri veya temel liselerde devlet okullarında uygulanacak normal müfredatın uygulanmayacağı, müfredatın kağıt üzerinde kalacağı da açıktır.

Bugünlerde okullarda ve dershane sektöründe büyük bir hareketlilik söz konusu. Çünkü gelecek yılını düşünen velilerde talep var, dershanelerde de gelecek yıla hazırlık ve kayıt yoğunluğu var.

Dershaneler eğitim yaparlarken binalarında eğitim verdikleri üniversiteye hazırlık öğrenci sayısı bu binalar okula dönüşünce üçte iki oranında düşecektir. Yani dershane iken 300 kişiye ders veren kurum okula dönünce öğrenci sayısı da 100 e düşecektir. Bir de dershaneden okula dönüşmenin, fiziki ve personel harcamalarını düşünürsek dershaneler açısından maliyet söz konusu olacaktır.

Tüm bunlar da veliye yansıyacaktır. Derslik az talep fazla olunca birde maliyet eklenince fiyatlar uçmaya başladı. Veli dershane iken 4-5bin TL öderken şimdi bu fiyat duruma göre 2-5 kat arası artmaktadır.

Bizim halkımız çocuğunu okutmak için ahırdaki ineğini dahi satmayı göze alır. Böyle bir toplumda velinin kaygı duyması gayet normal.

Son günlerde konuştuğumuz eğitimciler dahil gelecek yıl için kaygılı. Eğitimcilerden gelecek yıl çocuğu sınava girecek olanlar bile kaygılı ve kendilerine özel okul arıyorlar.

Başarılı öğrenciler devlet okullarını terk etmeye başladılar bile. Bu da gösteriyor ki kanun yapmakla sorun çözülmez. Sorun önce çalışma yapıp ortaya çıkacak durumları değerlendirip tedbir almakla çözülür.

Bazı okullarda öyle durumlar var ki gelecek yıl özel okula (temel lise, hazırlık lisesi… vs.) gidip kaydolmak için rezervasyonlar yapılmış ve gerçekleşmesi halinde okulda neredeyse 12.sınıf öğrenci kalmayacak.

Bir sendika üstelik eğitim sendikası bu konuda okullar gelecek yıl açacağı kursları planlasın, öğretmen ücreti arttırılsın, okuldaki ders saati sayısı düşürülsün hatta veliler den de ücret alınsın diye öneri getirmeye başlamışlardır. Eğitim sendikalarının böyle bir talepte bulunması gerçekten şaşırtıcıdır.

MEB’in bu konuyu acil bir şekilde ele alması gerekir. Aksi halde korkarız gelecek yıl parası olan özel okullara gidecek, yarışa bir adım önde başlayacak, bazıları da geri kalmamak için kredi, borç harç içerisine girecek ya da sistemde geride kalıp kaderine razı olacak.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031