MEB kurslarında ücret nasıl hesaplanır?


  • Gündem
  • 16 Eki 2014
  • editor
  • 4.053 views Okunma
  • Yorum Yok

headline (1)

Hesap şöyle yapılır.

AYLIK KATSAYISI GÜNDÜZ (140 ile çarpılır) GECE (150 ile çarpılır)
0,076998 10,77972 11,5497
Gelir vergisi %15 kesildiğinde net ek ders 9,10 TL 9,74 TL
Gelir vergisi %20 kesildiğinde net ek ders 8,55 TL 9,17 TL

Not: Damga vergisi de yaklaşık olarak düşülerek hesaplanmıştır.

Öğretmenlerin maaş (tüm kalemleri değil) ve ek derslerinin tamamı hesaplandığında Gelir vergisi matrahı 11.000 TL ye ulaşana kadar kesilen gelir vergisi yüzde 15 olmaktadır.

Oysa ki matrah 11.000 TL nin üstüne çıktığında yüzde 20 gelir vergisi kesilir.

Normal ek ders alan bir öğretmen bu matrah limitine yaklaşık olarak Mayıs-Haziran aylarında ulaşmaktadır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde bir ek ders için alınan net ücretler küsuratlar atıldığında yukarıdaki tabloda verilmiştir.

Yeni yıl başladığında yeniden yüzde 15 kesintiye dönülmektedir.

Bu hesaplamalara göre MEB’in destekleme kurslarına katılan bir öğretmen;

Hafta içi 18.00’den önce kursa katılmışsa Gündüz ücretine,

Eğer 18.00’dan sonra katılmışsa Gece ücretine tabi olacaktır.

Cumartesi-Pazar (hafta sonu) yapılan kurslarda ise hangi saatte olursa olsun gece ücreti uygulanır.

MEB ve Yöneticilere Uyarı:

Mevzuat (ders ücretlerine ilişkin esaslar) değiştirilmediği sürece öğretmenin kurslarda alabileceği ders saati 10’dan fazla olamaz.

Yöneticiler de kurs öğretmeni olarak 10 saate kadar ders alabilirler. Örneğin Matematik branşındaki bir müdür yardımcısı bu kurslarda 10 saat ders alıp ücretini öğretmenler gibi alabilir.

Kurslarda görev alan yöneticilere gelince:

Kurslarda okul müdürünün yanında bir de müdür yardımcısı görevlendirilir.Hafta içi yapılan kurslarda yöneticiler kurs için ücret almazlar.

Hafta sonu yapılan kurslarda ise sadece bir yönetici ücret alabilir. Yani hem müdür hem de müdür yardımcısı ücret alamazlar.

Çünkü ilgili mevzuat;

“(3) Cumartesi ve Pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.”

Demektedir.

MEB ya mevzuat değişikliği yapıp bakanlar kurulundan geçirmeyi başarmalıdır ya da yönetimi imkansız bir kursu sürdürmek zorunda kalacaktır.

MEB’e bir başka tavsiyemiz ie bakanlar kurulundan ders ücretlerine ilişkin esaslarda değişiklik yoluna giderse kurslar için ek ders ücretinin öğretmenlere daha çok ödenmesi , yöneticilerin birine ödeme sınırlamasını kaldırması ve yöneticilere anılan günler için 2 saat yerine daha çok ek ders ödenmesini, hafta içi yapılan kurslarda özellikle mesai saati dışında ücret ödenmesini sağlamalıdır. Böylece öğretmen ve yöneticilerin teşviki de sağlanmış olacaktır.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031