MEB, E-Okul’da 3 dersten başarısız öğrencileri geçirdi


  • Gündem
  • 15 Eyl 2013
  • editor
  • 1.953 views Okunma
  • Yorum Yok

 

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin değişmesinden sonra yaptığımız haberde MEB 3 dersten kalanları geçirmeli demiştik.

Çünkü;

O haberde de ele aldığımız gibi Lise 10 ve 11sınıflarda daha önce 3 dersten başarısız olankalırken yeni düzenlemede 3 dersten başarısızolan sorumlu geçmekte 4 dersten başarısız olansınıf tekrarına kalmaktadır.

Bu nedenle bakanlığın açıklama yapmasıgerektiğini hatta ve hatta yeni düzenlemeyi öğrenci lehine kullanarak geçirmesi gerektiğini vurgulamıştık.

Bir başka düzenleme ise toplamda 5’ten fazla sorumlu ders bulunmaması hükmünün 6 ya çıkarılmasıydı.

Bugün e-okul da yaptığımız incelemeye göre MEB bu tür çocukları sessiz sedasız geçirmiştir. Hiçbir açıklamaya rastlamamamıza rağmen e-okul’da düzeltme yapılmıştır.

Aşağıdaki karnede de görüleceği üzere

Öğrenci 2012-2013’te 10.sınıfta okumaktadır.

Girdiği tüm sınavlardan sonra 10.sınıftan 3 dersten başarısız olmuştur.

Ayrıca 9.sınfıtan da 3 sorumlu dersi bulunan öğrenci sınıf tekrarına kalmamış Sorumlu olarak geçmiştir. E-okul bu işaretlemeyi yapmıştır.

Yani öğrencinin eski kurala göre hem 3 dersten başarısız olduğu için hem de 6 başarısız dersi olduğu için kalması gerekirken Sorumlu geçmiştir.

 

 

Karneden de görüldüğü üzere öğrencinin Sorumlu olduğu dersler;

Şeklindedir.

MEB’in bu konuda açıklama yapması gerekmektedir. Okullar resmi açıklama beklemektedirler ve bu karar olumlu bir karardır. Ayrıca 227 maddelik yeni yönetmelikle ilgili tereddütler de giderilmelidir.

Örneğin;

– Daha önce Anadolu Liselerinde Ortalama ile sınıf geçmek için 3,00 ortalama gerekirken yeni yönetmelikte tüm okullarda 50 olarak belirlenmiştir. Anadolu yada Fen Liselerinde 2012-2013’te 50 ortalamaya sahip olanlar sınıflarını geçebilecekler midir?

 

– Öğrencilerin sınav sonucuna itirazları okulda ya da ilçede oluşturulacak komisyon marifetiyle değerlendirileceğine göre bu komisyonlarda (özellikle ilçelerdeki) görev yapan öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek midir?

– Öğrencilerin sınav sonucuna itirazlarını kaç gün içerisinde yapmaları gerekmektedir? Yönetmelikte açık bir hüküm yoktur. Açıklanmalıdır.

– Mesleki çalışma dönemi olarak belirlenen okul açılıncaya kadar olan sürede görev yapmak kaydıyla yönetmelik yayımlandıktan sonraki 9-13 eylül tarihleri arasında öğretmenlere 15 saat ek ders ücreti ödenecek midir?

– Devamsızlıktan sınıf tekrarına kalan öğrenci okula gelmeye devam edebilir mi? Geçmişte bu konuda tartışmalar olduğundan açıklanmalıdır.

– Özellikle devamsızlıktan kalan öğrenciler ikinci dönemde de açık liseye kaydolabilmelidirler. Bu noktada bir engel yoktur fakat yönetmelikte yıl sonu diye belirtilmesi kafaları karıştırmıştır.

– Şu anda 40’tan fazla mevcuda sahip şubeler kapatılacak mıdır?

– Şubedeki öğrenci sayısı 40’ı aşıyorsa bu sınıfa öğrenci (naklen) alınabilir mi?

– Dersliğin yetersiz olduğu durumlarda 40’ı aşan sınıflar için ne tür tedbir alınacaktır?

– Resim/Müzik derslerinde sınıf ikiye bölünebilir mi? (Yoksa ortak olduğu değerlendirilerek şubedeki herkes anlamsız bir şekilde aynı dersi okumak zorunda mıdır?)

– … bu maddeleri sıralamak pekala mümkündür.

 

MEB’i 3 dersten başarısız öğrencileri geçirmek şeklinde öğrenci lehine kullandığı bu tasarruf nedeniyle alkışlıyoruz. Bir de bu ve tereddüde düşülen konularla ilgili açıklama yayımlanmış olsa

 

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930