MEB, Almanca öğretmeni sorununu çözecek mi?


  • Gündem
  • 26 Tem 2013
  • editor
  • 1.465 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineMEB, Almanca öğretmeni sorununu çözecek mi?

Okullar Almanca Öğretmeni Bekliyor, Almanca Öğretmenleri Atanmayı

 

Özellikle Anadolu türü okullarda Almanca dersi ikinci yabancı dil olarak okutulmaktadır. Yıllardır bu okullara ya hiç atama yapılmamakta yada çok az atama yapılmaktadır.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de Anadolu türü okullara ilk atama yapılamaması. Çünkü bu okullara Anadolu türü öğretmenler atanıyordu.

Şimdi ise bu okullara da ilk atama yapılması mümkün.

Anadolu liselerine ilk atama ile öğretmen almayan MEB, Almanca normu bulunmadığından diğer okullara da Almanca öğretmeni almamakta bu durumda oluşan kısır döngüden atanma bekleyen öğretmenler ve okullar etkileniyordu.

MEB Anadolu liselerinde öğretmen farklılığını kaldırdığına göre ilk atamada Almanca öğretmenine ağırlık vermelidir. En azından ihtiyaçlarıkarşılamalıdır.

Bugün bir ilçede onlarca saat Almanca dersi varken koca ilçede tek bir Almanca öğretmeni bulunmaktadır. Tabii ki yeterli gelmemekte ve taşıma suyla değirmen döndürülmeye çalışılmaktadır. Alan dışından öğretmenlerle kapatılan derslerdeki verimi siz düşünün.

Almanca öğretmenleri aylardır seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

İşin Almanca’sını bilmeyiz fakat Türkçe’si okullar öğretmen bekliyor, öğretmenler atanmayı fakat duyan yok…

2013 Öğretmen alımında dikkat edilmesi ümidiyle…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031