MEB, Almanca öğretmeni sorununu çözecek mi?


  • Gündem
  • 26 Tem 2013
  • editor
  • 1.571 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineMEB, Almanca öğretmeni sorununu çözecek mi?

Okullar Almanca Öğretmeni Bekliyor, Almanca Öğretmenleri Atanmayı

 

Özellikle Anadolu türü okullarda Almanca dersi ikinci yabancı dil olarak okutulmaktadır. Yıllardır bu okullara ya hiç atama yapılmamakta yada çok az atama yapılmaktadır.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de Anadolu türü okullara ilk atama yapılamaması. Çünkü bu okullara Anadolu türü öğretmenler atanıyordu.

Şimdi ise bu okullara da ilk atama yapılması mümkün.

Anadolu liselerine ilk atama ile öğretmen almayan MEB, Almanca normu bulunmadığından diğer okullara da Almanca öğretmeni almamakta bu durumda oluşan kısır döngüden atanma bekleyen öğretmenler ve okullar etkileniyordu.

MEB Anadolu liselerinde öğretmen farklılığını kaldırdığına göre ilk atamada Almanca öğretmenine ağırlık vermelidir. En azından ihtiyaçlarıkarşılamalıdır.

Bugün bir ilçede onlarca saat Almanca dersi varken koca ilçede tek bir Almanca öğretmeni bulunmaktadır. Tabii ki yeterli gelmemekte ve taşıma suyla değirmen döndürülmeye çalışılmaktadır. Alan dışından öğretmenlerle kapatılan derslerdeki verimi siz düşünün.

Almanca öğretmenleri aylardır seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

İşin Almanca’sını bilmeyiz fakat Türkçe’si okullar öğretmen bekliyor, öğretmenler atanmayı fakat duyan yok…

2013 Öğretmen alımında dikkat edilmesi ümidiyle…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031