MEB, alan değişikliğinde tüm hayalleri yıkmayabilirdi


  • Gündem
  • 27 Kas 2014
  • editor
  • 1.200 views Okunma
  • Yorum Yok

headline
MEB Alan değişikliği takvimini açıkladı. Alan değişikliğini Teknoloji Tasarım ve Zihinsel Engelliler öğretmenliği kurslarını tamamlayan öğretmenlerle sınırlı tutması öğretmenler arasında şaşkınlıkla karşılandı.

Aylardır bekleyen alan değişikliği uygulaması gecikmeli olarak da olsa gerçekleşecek diye düşenler maalesef hayal kırıklığına uğramışlardır.

Dışarıda atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin tepkisinden çekinen MEB bu tepkileri göğüsleyemedi ve alan değişikliğini sınırlandırdı.

MEB böylece 444 sistemiyle yan alana dahi olanak sağlayan MEB günü kurtarmaya yönelik yan alana dahi değişiklik veren politikası sonucu mağdur ettiği atama bekleyen öğretmenlerin yeniden tepkisini göze alamamıştır.

Oysa ki o dönemde yan alan yada başka nedenlerle alan değiştiren ve pişmanlık duyan sınıf öğretmenlerini yeniden bu alana alabilirdi. Onlardan boşalacak alanlara de branş öğretmeni alabilir ve böylece dengeyi kurabilirdi.

Şöyle ki;

Bir ilde sınıf öğretmenliğine dönmek isteye 10 Fizik öğretmeni varsa bunların yerine Fizik mezunu olup sınıf öğretmenliği yapmakta olanları alabilirdi.

Bu ve benzeri çözümlerle tüm hayalleri yıkmayabilir içine girdiği kıskaçtan bir şekilde kurtulabilirdi.

MEB bu uygulama maalesef beklentilere cevap verememiştir.

MEB bu kararını tekrar gözden geçirmelidir.

MEB’de öğretmen atamadaki sorun mevcut öğretmen kaynaklı değildir. Sorun MEB’in yatırımları kısması, özel okulları teşvik için yeni yeni adımlar atması, okul yapmaması, derslik yapmaması, normal eğitime ve 30 kişilik sınıflara geçiş için gerekli atılımları yapmaması kaynaklıdır.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031