Liselerde sınıf mevcudu 40’ı aşamayacak


  • Gündem
  • 07 Eyl 2013
  • editor
  • 1.371 views Okunma
  • Yorum Yok

headline (5)

Liselerde sınıf mevcudu 40’ı aşamayacak

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinindeğiştirilmesiyle beraber Sınavsız öğrenci alan okullarda sınıf mevcutları 40’ı aşamayacak. Sınavlaöğrenci alan okullarda ise;

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri,güzel sanatlar liseleri ile Anadolu sağlık meslek liselerinde 30;

Diğerlerinde ise 34 olacak.

Ümit ediyoruz ki MEB Sınavsız alan okullarda getirdiği bu kurala uysun. Ümit ediyoruz diyoruz çünkü geçmişte konu ile ilgili tecrübelerimiz mevcuttur.

Bakanlığın kendi çıkardığı bir düzenlemeye uymaması, hukuk devletinde böyle bir uygulama olması düşünülebilir mi diye sorulabilir. Fakat öyle durumlarla karşılaşılmaktadır ve tecrübeler bizi öyle noktalara getirmektedir ki düşünmemek mümkün değil.

Yönetmelik maddesi gayet açık ve net:

Madde 24- …(2) Alınacak öğrenci sayısının planlanmasında bir şubedeki öğrenci sayısının 34’ü geçmemesi esastır. Ancak öğrenci sayısının çok fazla, derslik sayısının yetersiz olduğu durumlarda,eğitim ortamı uygun olmak kaydıyla bir şubedeki öğrenci sayısı daha fazla olabilir, ancak 40’ı aşamaz.

Bu maddeye göre sınavsız öğrenci alan okullarda sınıf mevcutlarının Anadolu Liselerinde olduğu gibi 34 olması gerekiyor. Öğrenci sayısının fazla olması durumunda ise 40’ı aşamayacağı yönetmelikte yer almaktadır. Burada kesin bir hüküm bulunduğundan 40’tan fazla öğrenciden şube oluşturulması mümkün değil.

Fakat;

İlköğretimlerde de aynı türden madde bırakın yönetmeliği kanunda bulunduğu halde yıllardır uygulanmamaktadır. 222 sayılı kanunun 50.maddesi: Madde 50 – Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40 dan fazla olamaz.

Şeklindedir.

MEB’in kendi çıkardığı henüz mürekkebi kurumamış mevzuatına uymasını ümit ediyoruz. Aksi halde ülke genelinde eğitimde fırsat eşitliğinden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031