Lise Son Sınıf Öğrencileri, MEB ve YÖK’e Acil Kodlu Çağrı


  • Gündem
  • 29 Nis 2014
  • editor
  • 1.799 views Okunma
  • Yorum Yok

20140429_557326

Lise Son Sınıf Öğrencileri, MEB ve YÖK’e Acil Kodlu Çağrı

Bilindiği üzere bu öğretim yılı başında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği değiştirildi. Bu değişiklikle sorumluluk sınavları Kasım ve Nisan aylarına alındı.

Tüm uyarılarımıza rağmen Nisan ayı sınavlarında da başarılı olamayıp mezun olamayacak öğrenciler var. Çünkü en yakın Sorumluluk sınavı Kasım 2014’te.

Acil kodlu diyoruz çünkü LYS Başvuruları 30 Nisan 2014 ‘de sona eriyor.

Lise son sınıf örencilere çağrı:

Gün doğmadan neler doğar diye düşünün ve LYS başvurunuzu ihmal etmeyin. Ayrıca gelişmeleri mutlaka takip edin ve bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Çünkü Kasım 2014 sınavından sonra da kayıt olabilmeniz mümkün olabilir.

MEB’e Çağrı:

Getirilen yeni sistem yani Sorumluluk Sınavlarına adaptasyonda sorunlar vardır. Öğrenci halen uyum sağlayamamıştır. Tüm uyarılara rağmen başarısız olmuştur. Bu öğrenciler için yeniden sınav hakkı verilmesinde fayda vardır.

En azından bu konuda bir açıklama yapın. Ve bu konudaki kesin yaklaşımınızı kamuoyu ile paylaşın. Hazır söylemişken ara sınıftaki öğrencilerle ilgili de açıklama yapmayı ihmal etmezseniz iyi olur. MEB son anda bir açıklama yapıyor ve öğrenci hazırlanmaya fırsat bile bulamadan sınava giriyor. Varsa bir planınız lütfen erkenden açıklayın. Gerçi Ağustos’ta seçim var sınav hakkı verilir diye düşünüyoruz ama karar merci biz değiliz. MEB’dir ve bu konudaki takvimini öğretmeni ve öğrenciyi mağdur etmeyecek şekilde belirlemelidir. Ya da olmayacak açıklamasını yapmalıdır.

Ayrıca MEB bu durumda olan yani son sınıfta olup sorumlu dersleri kalan öğrenciler ile beklemeli öğrencilerin sayısını da açıklaması kamuoyunu daha net bilgilendirmiş olacaktır.

YÖK’e Çağrı:

Öğrenciler adına YÖK’e sorduk bu yıl yani 2013-2014’başında sınav kazanıp mezun olamayan öğrenciler kayıt yaptırabildiler mi diye?

Bize gelen cevap evet onlara 5 Kasım’a kadar kayıt hakkı verdik dediler. YÖK, MEB’in yeni düzenlemesini de düşünerek bunu biraz daha esnetmesi ve öğrenciler ile üniversitelere duyurması, yerleştirme kılavuzunda yer vermesi için ÖSYM’yi uyarması uygun olacaktır.

İşte Öğrenci, MEB ve YÖK’e çağrımız bu yöndedir.Fakat asıl iş MEB’e düşmektedir. Çünkü gençler özellikle Özel Yetenekle öğrenci alan okullara başvurduklarında üniversiteler, haklı olarak mezun olabilip olamayacağı net olmayan öğrencilerle kontenjan doldurmak istememekte öğrencileri mülakatta eleyebilmektedirler…

Maksut BALMUK
Öğretmen

http://www.memurlar.net/haber/465906

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031