İmam Hatip için engelliler gözden çıkarıldı


  • Gündem
  • 20 Eki 2015
  • editor
  • 1.266 views Okunma
  • Yorum Yok

imam-hatip-icin-engelliler-gozden-cikarildi-2010151200_m2

İstanbul’un Güngören ilçesinde zihinsel engelli öğrenciler için Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu’nda, Esenlere sınır olan mahallelerdeki öğrenciler için ise Gaziler Ortaokulu’na özel eğitim sınıfları açıldı. Öğrenci kayıtları da alındıktan sonra İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülen  Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’ndaki sınıf geçen hafta kapatıldı. Gerekçe olarak da sınıf mevcutları artan İmam Hatip öğrencilerine yeni şube açıp artan mevcutları düşürmek olduğu açıklandı.

Dolayısıyla İmam Hatip sınıfı için engelli öğrenciler gözden çıkarıldı. Okul idaresi ya da ilçe yetkilileri bu durum karşısında öğrenci ve velilerin mağdur olmadığını Gaziler Ortaokuluna aktarıldıklarını açıkladı. Eğitim İş İstanbul 1 No’lu Şube Sekreteri Maksut Balmuk bir açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi.

“Öğrenciler kendi mahalleleri dışındaki bir okula gitmek zorunda bırakılmışlardır” diyen Balmuk, “Öğrenciler devlet kaynaklı da olsa servise ve uzun yola mahkum olacaklardır. İmam Hatip’te normal eğitim yapılırken ve engelli öğrenciler okullarında normal eğitime devam edecekken şimdi ikili eğitimle karşı karşıya bırakılmışlardır” diye konuştu. Balmuk şu açıklamaları yaptı:

VELİLER İMAM HATİP OKULLARINA ZORLANIYOR

“Hafif düzeyde ile yüksek düzey zihinsel öğrenciler aynı sınıfta eğitim almakla karşı karşıya kalacaklardır. Okulun ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün özel eğitim sınıfını kapatma yetkisi yoktur. Bu sınıfın kapanması ancak ve ancak öğrenci kalmaması halinde mümkün iken imam hatip uğruna öğrenciler mağdur edilmektedirler.

Yetkililere sorulsa imam hatip talebi çok karşılamakta güçlük çekiyoruz denilecektir. Oysa ki okulların büyük bir kısmı İmam Hatip yapılarak öğrenci ve veliler adeta zorunlu bırakılmaktadırlar. İlçede tüm okullarda eşit eğitimi sağlaması gereken yetkililer İmam Hatip derdine düşmüşler diğer okullarda ikili eğitime devam ederken İmam Hatiplerde normal eğitim, düşük mevcudun peşinden koşmaktadırlar.

Bu da yetmezmiş gibi bir de zihinsel engelli öğrenciler mağdur edilmektedir.

Daha önce bakan onayına rağmen İzzet Ünver Anadolu Lisesinin açılışını engeleyerek okulun boş öğrencilerin okulsuz kalmasından rahatsız olmayan zihniyet burada da ortaya çıkmıştır.

İmam Hatip talebi az olduğu için 9.sınıfta 370, 10.sınıfta 400 boş kontenjanı olan İzzet Ünver Lisesinin Anadolu Lisesi olması onayı Bakan Avcı tarafından imzalandığı halde eğitimi düşünmeyen, siyasal, sendikal, derneksel, vakıfsal ve bürokratik eller tarafından engellenmiş engellenmeye de devam etmektedirler. Ankara’dan İstanbul’a gelen onay yazısı Güngören ilçesine ya da okula bir türlü ulaştırılmamaktadır.

Aynı oyun şimdi de engelli öğrencilerimiz için oynanmaktadır. Unutulmasın ki yapılan yanlış er yada geç dönecektir. Müsebbipleri de er ya da geç maddi ya da manevi olarak bedel ödeyeceklerdir.”

 

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930