İlkokul kayıtlarındaki eksik düzenleme…


  • Gündem
  • 29 Ağu 2013
  • editor
  • 2.023 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineSon yapılan düzenlemede, 71 aydan büyük çocukların kaydında, sağlık raporu alınsa dahi çocuk okula kayıt edilmek zorunda…

Bu düzenlemenin olumlu fakat yeterli olmadığınıdaha önce ele almıştık.

Bir de çizelge yayımlamış ve gerekçelerimizi;

Çok küçük olan (60-61-62-63-64-65 aylık)çocuklar için karar veliye bırakılmış. Oysa ki buçocukların okula hazır oluşlarıyla ilgili en iyi kararı;eğitimciler, psikologlar ve doktorların ortak kararıverilebilir. Şu anda veli dilekçesi yeterli.

66-67-68 aylık olanların kayıt olamamaları için doktor raporu istenirken daha küçük olanların velinin takdirine bırakılması doğru değildir.

şeklinde sıralamıştık. Şimdi de bir veliden (aynı zamanda öğretmen olan) gelen maile göre bir sorunu daha ele alalım.

Geçen gün mail atan bir veliden hareket edelim. Veli öğretmen ve çocuğu zorunlu yaş grubuna tabi. Daha önce yani değişiklikten önce madde Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.”

Hükmü varken şimdi.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Hükmü getirilmiştir.

Yani ben doktordan rapor da alsam hazır olmadığını bildiğim çocuğumu göndermek zorundayım diyor. Bu durumda kaş yaparken göz mü çıkarıldı acaba?

Velinin hakkı var. Bizim de gözümüzden kaçmış ve çizelgenin ilk satırının değiştiriyoruz.

Şeklindeki satırda değişiklik yaparak son halini yayımlıyoruz.

 

MEB En azından bir genelgeyle bu durumu açıklamalı ve 72 ay ve daha büyük olan çocuklarla ilgili bir düzenlemeyi yürürlüğe koymalıdır.

Maksut BALMUK

 

Yazının Memurlar.net linki için tıklayınız

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031