İl MEM’ler yargı kararını neden uygulamıyorlar?


  • Gündem
  • 23 May 2014
  • editor
  • 1.567 views Okunma
  • Yorum Yok

Danıştay 2.Dairesi Yönetici Atama Yönetmeliğinin bazı maddelerini durdurmuştu.

headline (1)

Danıştay 2.Dairesi Yönetici Atama Yönetmeliğinin bazı maddelerini durdurmuştu. Bu durdurmada Danıştay 2. Dairesi;

– Aylıktan kesme ve daha ağır ceza alanların yönetici olamayacaklarına ilişkin hükmü ile

– Uzman ve Başöğretmenliğe verilen puanlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümleri durdurmuştu.

Yani Danıştay 2.dairesinin kararına göre Uzman Öğretmenlik(3 Puan) ve Başöğretmenlik (5 puan) puanları değerlendirmeye alınmamalıdır.

Kararın hemen akabinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 01/04/2014 tarih ve 1346268 sayılı yazıyı yazarak karar örneklerini göndermiş gereğinin yapılması için Genel Müdür V. Hamza AYDOĞDU imzasıyla uyarılmışlardır.

Buna rağmen bazı iller konuya kayıtsız kalmışken bazı iller uygulama yapmışlardır.

Örneğin Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü:

http://gaziantep.meb.gov.tr/www/yonetici-atama-inha-taslagi-icin-tiklayiniz/icerik/756

“Yönetici Atama İnha Taslağı için tıklayınız(Güncellendi)

İlgi : a) 04/08/2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.

b) Danıştay 2.Dairesinin 25/11/2013 tarihli ve Esas No: 2013/7729, 7839 sayılı kararları.

İlgi (a) Yönetmelik kapsamında İlimizde bulunan resmi eğitim kurumlarındaki boş eğitim kurumu yöneticiliği kadrolarına atanmak üzere başvuruda bulunan adayların ilgi (b)’de kayıtlı yargı kararlarıgereğince yeniden yapılan değerlendirme neticesinde oluşan inha taslağı bilgi amaçlı yayınlanmıştır. Tereddüte düşülen hususlar veya görülen eksikliklerin müdürlüğümüz Yönetici Atama Şubesine şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”

Şeklinde açıklama yaparak yargı kararına uyduğunu göstermiştir.

Buna benzer sadece birkaç il vardır. Oysa ki tüm illerin aynı uygulamaları yapması gerekir.

Buna göre;

1- Aylıktan kesme ve daha ağır cezası olduğu için yöneticilik başvurusu alınmayan varsa bunlara atanma(başvuru) olanağı verilmelidir.

2- Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik puanları olan öğretmenlerin bu puanları silinerek (değerlendirmeden çıkarılarak) yeniden değerlendirme yapılıp atamalar yenilenmelidir.

Örneğin aynı dönemde ben Uzman Öğretmenlik puanı alarak Beşiktaş Lütfi Banat Ortaokuluna atanmışken eğer uzman öğretmenlik değerlendirme dışı tutulduğunda belki de hiçbir kuruma atanmam söz konusu olmayacak, bu okula da bir başka öğretmen atanabilecekti.

Bakanlığın uyarılarını dikkate almayan İl Milli Eğitim Müdürlüklerini bir kez de biz uyarmak isteriz.

Akıllara yeni kanun değişikliği ile yöneticilik zaten şekil değiştirmiştir. Buna gerek var mıdır? Sorusu gelebilir. Evet gerek vardır çünkü bu atamalar özellikle 2013-2014’te yapıldığından bu yöneticilerin büyük bir kısmının yöneticilikleri 4 yıl daha geçerlidir. Yani onlar 13 Haziran 2014’de görevi sona erecekler kapsamında değildirler.

Maksut BALMUK
Öğretmen

http://www.memurlar.net/haber/468956

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031