İl dışı nakilde bazı öğretmenler norm fazlası olacak


 • Gündem
 • 30 Haz 2016
 • editor
 • 988 views Okunma
 • 1 Yorum

Öğretmen İllerarası Atamada Teknik Hata!

 

Daha önce ele aldığımız bir yazıda MEB’in bu yıl il dışı yer değiştirmede rekor sayıda kadro açtığını belirtmiştik. http://www.memurlar.net/haber/591166/

MEB’in öğretmen ihtiyacı açıklamalara göre (biz bakan beyin yalancısıyız) 67 bin civarında fakat iller arası yer değiştirmelerde 73 bin kadro açıldığını yazmıştık. Türkiye geneline baktığımızda tüm okulları incelediğimizde okullardaki boşluğun 90binlerde olduğunu görebiliriz. Fakat bu bize öğretmen açığı hakkında net bilgi vermez. Çünkü boş kadroyu sayarken A okulunda 3 boşluk olabilir fakat B okulunda aynı branşta 2 fazla öğretmen bulunabilir. Biz boşluk 3 sanırız fakat o il için düşündüğümüzde aslına 1 dir.

67 bin açığa karşılık 73 bin boşluk ilan edilebilmesi bu nedenledir. Bir da bazı öğretmenler bizim okulda açık var sisteme yansımadı demişlerdir. Haklılar İl Milli Eğitim Müdürlükleri illerin genelini düşündüklerinde bu tür tasarruflarda bulunmuşlardır.

Asıl konumuza gelirsek;

Herhangi bir atama döneminde MEB’in kontenjan.meb.gov.tr şeklinde bir sistemi vardır ve hangi kuruma ne kontenjan verilmiştir görülebilmektedir.

Aşağıda size bir örnek gösterelim:

Bir okulun kontenjan sistemine baktığımızda;

İlköğretim Matematik Öğretmenliği ile ilgili durum budur. Yani okulda 4 norm vardır. 1 Kadrolu öğretmenin çalıştığı bu okula il içinden ve ilk atamadan toplam 3 öğretmen gelmiştir. Görüldüğü üzere Atanan bölümünde 3 yazmaktadır. Peki ihtiyaç kalmış mı? Hayır.

Buraya kadar sorun yok fakat. İller arası yer değiştirmelerde bu okula bir kontenjan daha açıldı ve bir öğretmenin tayini çıktı.

Son durum şöyle:

Bir ilin Milli Eğitim Müdürlüğü bu böyle bir hatayı nasıl göremez ya da bakanlığın sistemi böyle bir hatayı nasıl yapar gerçekten akıl alır gibi değil. Bu sistemsel bir hata ve Türkiye genelinde bu tür durumlarla karşılaşacak çok öğretmen var.

Eskiden bu işler manuel yani elle yapılırken hata kabul ediyorduk da bu çağda bu hatanın adı sizce nedir?

Bu durumda ne olacak?

Bu durumda il dışından gelen öğretmen de göreve başlarsa bir öğretmen norm fazlası olacak. Bu sadece bir okuldaki tespit ve bu tespitlerin devamı da var. Örnek mi? Bursa Mustafa Kemal paşa’da bir okul kapanıyor ama il dışında norm açıldı. Başka örneğe gerek var mı?

Bu sistemsel hatalar yüzünden tayin isterken araştırma yapmayan öğretmenler ya kendileri mağdur olacaklar ya da oradaki bir öğretmeni mağdur edecekler.

2016-2017 normlarının belli olmamasına dayalı mağduriyetlerden hiç söz etmiyoruz bile.

Maksut BALMUK

Öğretmen

www.memurlar.net

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
 • Okan

  Sayın maksut dillerinize sağlık. İl dışı için iptal yazısının çıkmasını 4 gözle bekliyoruz

  Cevapla
  Tarih: 14 Temmuz 2016 by Okan
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Aralık 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031