Hakim adayları, yaş sorununa çözüm bekliyor


  • Gündem
  • 09 Ağu 2016
  • editor
  • 2.973 views Okunma
  • Yorum Yok

Hakim ve Savcı Adayları Yaş Şartına Takılmamak Memurlar da hakim olmak istiyorlar

 

Memurlar, hakim adaylığındaki yaş sınırının düzeltilmesini talep ediyor

Adli Yargı savcı ve hakimi olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir.

Idari yargı hakimliği için ise hukuk fakültesinin yanı sıra Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olanlar da başvurabilmektedirler.

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/2016/haziran/26kasimhsadaylik.htm

Başvuru için aynı zamanda yaş sınırı vardır.

Avukatlık mesleğinden alınacak adli yargı hakim ve savcı adaylığı ile avukatlık mesleğinden alınacak idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavları için; Avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ile, yazılı yarışma sınavı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını (doğum tarihi 01.01.1971 ve daha sonra olanlar )

Adli yargı hakim ve savcı adaylığı ile idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavları için; giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1981 ve daha sonra olanlar),
doldurmamış olanlar başvuru yapabilmektedirler.

Görüldüğü üzere yaş sınırı bazı durumlarda 35 iken bazı durumlarda da 45 tir.

Fakat 28 Şubat sürecinde disiplin nedeniyle okullarını geç bitirenler için yaş sınırı yoktur.

Kaldı ki öğretmenler de 40 olan yaş sınırı kaldırılmıştır.

Hakim Savcı Adayları 28 Şubat mağdurlarına tanınan hakkın tüm adaylara tanınması ya da en azından tüm adaylar için 45 olarak belirlenmesini istiyorlar.

Kamuda çalışan ve yaş hariç diğer şartları taşıyan memurlar da idari yargı hakimi olmak ve yaş şartına takılmamak istiyorlar.

Kamuda çalışan memurlar içerisinde özellikle idari işlemler ile idari yargı konusunda tecrübe kazanmış bir çok çalışana bu hakkın tanınması anlamlı olacaktır.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930