Hakim adayları, yaş sorununa çözüm bekliyor


  • Gündem
  • 09 Ağu 2016
  • editor
  • 2.864 views Okunma
  • Yorum Yok

Hakim ve Savcı Adayları Yaş Şartına Takılmamak Memurlar da hakim olmak istiyorlar

 

Memurlar, hakim adaylığındaki yaş sınırının düzeltilmesini talep ediyor

Adli Yargı savcı ve hakimi olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir.

Idari yargı hakimliği için ise hukuk fakültesinin yanı sıra Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olanlar da başvurabilmektedirler.

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/2016/haziran/26kasimhsadaylik.htm

Başvuru için aynı zamanda yaş sınırı vardır.

Avukatlık mesleğinden alınacak adli yargı hakim ve savcı adaylığı ile avukatlık mesleğinden alınacak idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavları için; Avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ile, yazılı yarışma sınavı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını (doğum tarihi 01.01.1971 ve daha sonra olanlar )

Adli yargı hakim ve savcı adaylığı ile idari yargı hakim adaylığı yazılı yarışma sınavları için; giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1981 ve daha sonra olanlar),
doldurmamış olanlar başvuru yapabilmektedirler.

Görüldüğü üzere yaş sınırı bazı durumlarda 35 iken bazı durumlarda da 45 tir.

Fakat 28 Şubat sürecinde disiplin nedeniyle okullarını geç bitirenler için yaş sınırı yoktur.

Kaldı ki öğretmenler de 40 olan yaş sınırı kaldırılmıştır.

Hakim Savcı Adayları 28 Şubat mağdurlarına tanınan hakkın tüm adaylara tanınması ya da en azından tüm adaylar için 45 olarak belirlenmesini istiyorlar.

Kamuda çalışan ve yaş hariç diğer şartları taşıyan memurlar da idari yargı hakimi olmak ve yaş şartına takılmamak istiyorlar.

Kamuda çalışan memurlar içerisinde özellikle idari işlemler ile idari yargı konusunda tecrübe kazanmış bir çok çalışana bu hakkın tanınması anlamlı olacaktır.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Aralık 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031