Eğitimle ilgili tasarıya 3 madde eklenebilir


  • Gündem
  • 28 Haz 2016
  • editor
  • 803 views Okunma
  • Yorum Yok

MEB’le ilgili bir tasarı daha TBMM’de komisyonda görüşülmektedir.

MEB bu tasarıya ekleyeceği birkaç madde ile bazı sorunları çözebilir.

1- Adeta yılan hikayesine dönen ve öğretmenler arasında eşitsizlik yaratan, AKP iktidarlarının icraatı olup Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddelerin iptali nedeniyle uygulanamayan fakat hükümet tarafından da Mecliste düzenleme yapılması için adım atılmayan uzman/baş öğretmenlikle ilgili olarak bir ekleme yapılarak zaten anlamsız ve içi boş olan uzman/ baş öğretmenlik kaldırılabilir.

657 sayılı DMK da yer alan;
” a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40’ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20’sine,”
Madde hükümleri
“a) Kadrolu Öğretmenlikte 8 yılını tamamlamış olanlara % 40’ına,
b) Kadrolu öğretmenlikte 15 yılını tamamlamış olanlara % 60’ına,”
şeklinde değiştirilip tazminat ödenmesine devam edildiği gibi tüm öğretmenlere de aynı olanak tanınabilir.

2- Yine kısa birkaç madde ile tüm öğretmenler için maaş karşılığı zorunlu ders saati 15’e indirilerek eşitsizlik giderilebilir.

3- Eğitim kurumlarına yönetici görevlendirmeleri tıkanma noktasına gelmiştir. Müdürlük için sözlü sınav uygulamasının adeta suyu çıkmıştır. Ayrıca müdür yardımcısı ve baş yardımcı ve müdürlerin aynı kurumda 4 yılın üstünde çalışmaları imkansız hale gelmiş MEB in bu yöndeki düzenlemeleri yargıdan dönmüştür. MEB sınav gibi objektif kriterler ile kariyer ve liyakati esas alan demokratik uygulamaları tek bir madde düzenlemesi ile gerçekleştirebilir.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930