Eğitimle ilgili tasarıya 3 madde eklenebilir


  • Gündem
  • 28 Haz 2016
  • editor
  • 784 views Okunma
  • Yorum Yok

MEB’le ilgili bir tasarı daha TBMM’de komisyonda görüşülmektedir.

MEB bu tasarıya ekleyeceği birkaç madde ile bazı sorunları çözebilir.

1- Adeta yılan hikayesine dönen ve öğretmenler arasında eşitsizlik yaratan, AKP iktidarlarının icraatı olup Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddelerin iptali nedeniyle uygulanamayan fakat hükümet tarafından da Mecliste düzenleme yapılması için adım atılmayan uzman/baş öğretmenlikle ilgili olarak bir ekleme yapılarak zaten anlamsız ve içi boş olan uzman/ baş öğretmenlik kaldırılabilir.

657 sayılı DMK da yer alan;
” a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40’ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20’sine,”
Madde hükümleri
“a) Kadrolu Öğretmenlikte 8 yılını tamamlamış olanlara % 40’ına,
b) Kadrolu öğretmenlikte 15 yılını tamamlamış olanlara % 60’ına,”
şeklinde değiştirilip tazminat ödenmesine devam edildiği gibi tüm öğretmenlere de aynı olanak tanınabilir.

2- Yine kısa birkaç madde ile tüm öğretmenler için maaş karşılığı zorunlu ders saati 15’e indirilerek eşitsizlik giderilebilir.

3- Eğitim kurumlarına yönetici görevlendirmeleri tıkanma noktasına gelmiştir. Müdürlük için sözlü sınav uygulamasının adeta suyu çıkmıştır. Ayrıca müdür yardımcısı ve baş yardımcı ve müdürlerin aynı kurumda 4 yılın üstünde çalışmaları imkansız hale gelmiş MEB in bu yöndeki düzenlemeleri yargıdan dönmüştür. MEB sınav gibi objektif kriterler ile kariyer ve liyakati esas alan demokratik uygulamaları tek bir madde düzenlemesi ile gerçekleştirebilir.

Maksut Balmuk

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031