Eğitim Maarif Oldu?


  • Gündem, Makale
  • 23 Şub 2014
  • editor
  • 2.292 views Okunma
  • Yorum Yok

maksut balmuk

Son kanun tasarısında komisyonda çok ilginç bir gelişme oldu. Son birkaç yılda İlköğretim Müfettişi iken, eğitim müfettişi, il eğitim denetmeni adından sonra Maarif Müfettişi kabul edildi.

Bundan sonra müfettişlere Maarif müfettişi denilecek. Yani Eğitim gitti yerine Maarif geldi.

Maarif kelimesinin bakanlıktaki tarihçesine MEB in sayfasından bakalım:

“Kurtuluş Savaşı yıllarında iki eğitim bakanlığı vardı. Ankara’da TBMM Hükümetinin Maarif Vekaleti, İstanbul’da Osmanlı Hükümetinin Maarif Vekaleti, 23 Nisan 1920’de TBMM açıldıktan sonra Hükümetin 2 Mayıs 1920 tarih ve 3 sayılı yasası ile İcra Vekilleri Heyetinin (Bakanlar Kurulu) on bir vekaletinden biri olarak “Maarif Vekaleti” örgütlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı; 1923’ten 27 Aralık 1935 tarihine kadar “Maarif Vekaleti”, 28 Aralık 1935’den 21 Eylül 1941 tarihîne kadar “Kültür Bakanlığı”, 22 Eylül 1941’den 9 Ekim 1946 tarihine kadar “Maarif Vekilliği”, 10 Ekim 1946’dan sonra “Millî Eğitim Bakanlığı”, 1950’den sonra “Maarif Vekaleti”, 27 Mayıs 1960 tarihinden sonra “Millî Eğitim Bakanlığı” adıyla çalışmalarını sürdürmüştür.”

http://www.meb.gov.tr/meb/tarihce.html

Yani en son 1960’larda rastlanan Maarif kelimesine geri dönüş müfettişlerle başladı. Aynı kelimenin bakanlığa da getirilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığının adı daha ileri giderek Osmanlı döneminde olduğu gibi Maarif Nezareti diye değiştirilse daha yerinde olur.

Çünkü Maarif Nezareti denilince en çok; İkinci Meşrutiyet dönemindeki Maarif Nezareti Emrullah efendi ve onun şakayla karışık da söylese Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim  cümlesi akla geliyor.

Bu cümle günümüze şaka olarak değil ama gerçek olarak çok uymaktadır. Özellikle de eğitimin özelleştirilme çalışmaları, özel okulu teşvik çalışmaları ve eğitimde (pardon maarifte)  en büyük kadrolaşma hareketleri devam ederken.

Müsteşarlara da çok denk gelmese de ûlâ yada bâlâ rütbeleri  hatta ve hatta daha da ileri giderek vezirlik payesi verilebilir..

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
Eğitimci Danışman

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031