Eğitim kurumları yöneticiliğinde de istikrara ihtiyaç var


  • Gündem
  • 20 Mar 2017
  • editor
  • 616 views Okunma
  • Yorum Yok

Ülke olarak hep istikrara vurgu yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ülkemizde neredeyse tüm bireylere dokunan, tüm bireylerde paydaşı olan tek, en büyük ve en önemli bakanlık olarak, istikrarın en çok olması gerektiği kurumların başında geliyor.

2005-2010 yılları arasında müdür yardımcılığı sınavı ile yapılan az sayıdaki müdür yardımcısı atamaları hariç yönetici ataması yapılamadı. Hep görevlendirme, vekil uygulamalarına gidildi.

2010’da ağırlığı sınav olan bir atama yapıldı. O atama süreci ile MEB’de bu alanda sistem oluştu, oturacak, yargıya taşıyan bile neredeyse yok, mevzuat ile ilgili genel beğeni var, denilirken birden bir el süreci alt üst etti ve Bakan Çubukçu (Baş) ile başlayan süreç ters düz oldu. Yeni ve yeniden bir sürece girildi ve yıllardır yapılmak istenip her defasında yargı duvarına toslayan mülakat/sözlü sınav sistemi gündeme de mevzuata da oturdu. Üstelik kanuni düzenleme yapılarak.

Hatta yönetici atama sistemi yönetici görevlendirme sistemine dönüştü. Bu da yetmedi şimdi yine en eskiye dönüldü ve yönetici görevlendirmede vekalet, geçici görevlendirme süreci yaşanıyor. Böylece aynı işi yapan insanlar arasında uçurumlar var. Geçici görev ile görev yapana az ek ders, vekile daha fazla. İş aynı, görev aynı ama ücret farklı…

Geçici görevlendirmenin cazibesi sadece bu noktada değil, istediğin zaman görevde de alabiliyorsun.

Ama kaybeden sadece öğretmenler değil eğitimin asli unsuru öğrenciler. Çünkü idareci tedirgin geleceğini göremiyor, bazen sınıftan alınarak yönetici yapılan öğretmen az bir süre sonra tekrar döndürülüyor derken sınıfta öğrenciler allak bullak oluyor. Yani istikrar yok.

En son yine yargı kararı sonrası müdür yardımcılığı için sınavla görevlendirme süreci başlatıldı fakat bunun da akıbeti belli değil.

2016 da yapılan sınav puanı halen geçerli ama tekrar duyuruya çıkmaya niyet yok.

İl Milli Eğitimlere sorulunca bakanlık duyuruya çıkmıyor deniliyor. Bakanlığa sorulunca da yetki valiliklerde diyor.

Bir İl Milli Eğitim Müdürü de çıkıp benim eğitimde başarı için yöneticilikte istikrara ihtiyacım var duyuruya çıkıyorum d(iy)emiyor.

Anlaşılan o ki yeniden sınav yapılması düşünülmüyor. Yani zaten görevlendirme yapılan yöneticilikte, “görevlendirmede geçici görevlendirme” sistem olarak oturtulacak gibi.

Şu anda binlerce kadro boş ya da geçici görevlendirme ile doldurulmuş durumda. Binlerce kadro da Haziran ayında (4 yıl/8 yıl gereği) boşalacak. 2016’da yapılan sınavın geçerlilik süresinin bitmesine az bir zaman kaldı.

Dava sonucu bekleyen MEB’e mahkemelerden zaten haber gitti. Bunu da detayları ile daha önce ele almıştık. http://www.memurlar.net/haber/641423/

MEB artık sistemli bir yönetici görevlendirme sürecine girmelidir. Bu sistemin adı; kayırma, sözlü sınav, geçici görevlendirme… değil, objektif kriterler, sürdürülebilir ve kabul edilebilir, kalıcı bir sistem ile liyakat olmalıdır.

15 Temmuz lanet darbe girişimini yapanlar da onların yapılanmaları da bellidir. Kurumlarda liyakat hakim kılınmazsa bu tehlike her zaman olacaktır. Bugün FETÖ diye karşımıza çıkan durum yarın başka bir şekilde karşımıza çıksın istenmiyorsa esas olanı, ötekileştirmeyen, kurumsallığı, liyakati ön plana çıkaran yaklaşımları hakim kılmamız gerekiyor. Geçmişten ve yaşanan kötü tecrübelerden ders almayanların sonu aynıdır. Bu nedenle de toplumsal uzlaşmanın odağında olması gereken Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşeni yapmalıdır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı ülkemizde neredeyse tüm bireylere dokunan, tüm bireylerde paydaşı olan tek, en büyük ve en önemli bakanlıktır.

Maksut BALMUK

Haber:http://www.memurlar.net/haber/652339

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031