Disiplin Kurulu sonrası verilen cezaya itiraz


  • Gündem
  • 05 Nis 2016
  • editor
  • 1.374 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineMemurlara verilen disiplin cezalarına (Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası hariç) İl Disiplin Kurullarına (Milli Eğitim Personeli için İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu) itiraz edilmelidir. Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezasında ise Yüksek Disiplin Kurulu yetkilidir.

Bu cezalara yapılan itiraz sonrası kurullar ayrı bir ceza tayininde bulunamamaktadırlar. Disiplin Kurulları cezanın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde yapılan itirazları ya kabul eder ya da reddeder.

Karar cezayı veren disiplin amirine gönderilir.

Disiplin Kurulu tarafından itirazın kabul edilmesi durumunda dosyayı alan disiplin amiri cezayı tamamen kaldırabilir ya da hafifletebilir.

Disiplin amiri tarafından hafifleterek yeniden ceza verilmesi durumunda memur bu cezaya da tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde disiplin kuruluna itiraz edebilir.

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığının 02/01/2014 tarih ve 24259 sayılı görüş yazısı bulunmaktadır.

http://www.dpb.gov.tr/F/Root/dosyalar/gorusler/personel_mez_il_gorusler/disiplin/gorus30.docx

Görüş yazısındaki son cümle aynen şöyledir:

“Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde, disiplin amirlerince verilen cezaya itiraz eden memurun itirazının disiplin kurulları tarafından kabulü halinde disiplin amirince cezanın hafifletilerek verilmesi durumunda memurun bu cezaya da itiraz hakkının bulunduğu değerlendirilmektedir.”

Ayrıca; verilen ilk ceza Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası ise buna itiraz Yüksek Disiplin Kuruluna olduğu halde itirazın kabulü halinde bir alt ceza olan Aylıktan Kesme cezası verildiğinde bunun itiraz mercii İl Disiplin Kurulu olacaktır.

Maksut BALMUK

http://www.memurlar.net/haber/574899

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...

Anaokullarına rehber öğretmen normu Başbakanlıkta mı bekliyor?

Edindiğimiz bilgiye göre MEB gerekli çalışmayı yapmış DPB dahil diğer birimlerden de görüş alarak düzenlemeye son şeklini verdiği halde aylardır (ki gelen bilgilere göre 5 aydır) yayımlanmak üzere Başbakanlıkta beklemektedir. Aksama Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünden mi yoksa başka bir noktadan mı kaynaklanmaktadır bilinmemekle beraber bu gecikme normal bir gecikme değildir 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031