Disiplin Kurulu sonrası verilen cezaya itiraz


  • Gündem
  • 05 Nis 2016
  • editor
  • 1.568 views Okunma
  • Yorum Yok

headlineMemurlara verilen disiplin cezalarına (Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası hariç) İl Disiplin Kurullarına (Milli Eğitim Personeli için İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu) itiraz edilmelidir. Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezasında ise Yüksek Disiplin Kurulu yetkilidir.

Bu cezalara yapılan itiraz sonrası kurullar ayrı bir ceza tayininde bulunamamaktadırlar. Disiplin Kurulları cezanın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde yapılan itirazları ya kabul eder ya da reddeder.

Karar cezayı veren disiplin amirine gönderilir.

Disiplin Kurulu tarafından itirazın kabul edilmesi durumunda dosyayı alan disiplin amiri cezayı tamamen kaldırabilir ya da hafifletebilir.

Disiplin amiri tarafından hafifleterek yeniden ceza verilmesi durumunda memur bu cezaya da tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde disiplin kuruluna itiraz edebilir.

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığının 02/01/2014 tarih ve 24259 sayılı görüş yazısı bulunmaktadır.

http://www.dpb.gov.tr/F/Root/dosyalar/gorusler/personel_mez_il_gorusler/disiplin/gorus30.docx

Görüş yazısındaki son cümle aynen şöyledir:

“Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde, disiplin amirlerince verilen cezaya itiraz eden memurun itirazının disiplin kurulları tarafından kabulü halinde disiplin amirince cezanın hafifletilerek verilmesi durumunda memurun bu cezaya da itiraz hakkının bulunduğu değerlendirilmektedir.”

Ayrıca; verilen ilk ceza Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası ise buna itiraz Yüksek Disiplin Kuruluna olduğu halde itirazın kabulü halinde bir alt ceza olan Aylıktan Kesme cezası verildiğinde bunun itiraz mercii İl Disiplin Kurulu olacaktır.

Maksut BALMUK

http://www.memurlar.net/haber/574899

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930