Devlet Vatandaşının Vicdanını Korumalıdır


  • Gündem
  • 30 Nis 2014
  • editor
  • 1.366 views Okunma
  • Yorum Yok

Çok büyük devlet Türkiye Cumhuriyeti, Pakistan’da deprem olur varız, Afrika’da açlıkta varız, Filistin öyle, Suriye’de savaş olur tüm topraklarımızı açarız. Mısır’da idam kararında yine biz varız.

Tabii ki insanız ve insana zulmün, insanın aç açıkta olduğu yerde olmalıyız. Fakat komşumuz aç gezerken tok gezmemeliyiz, Evimizde ekmek yokken dışarı bakmamalıyız diye düşünüyorum. Paylaşalım deniliyorsa ona da kabulüz toplum olarak.

Suriye’den resmi açıklamalar göre ülkemize gelen insan sayısı 1milyonu’bulmuş durumda. Her birine günlük 10TL harçık verseniz(ki yetmez) günlük 10 milyon, yıllık 3,6milyar eder.

Fakat madem ki açtık kapıları ve buyurun gelin dedik, aç ve açıkta bırakamayız.

Son günlerde her sokak başında onlarca Suriye’li insan, sokak içi de öyle, yağmur çamur demeden sokaklarda yatıp kalkıyorlar. Her kırmızı ışığı yakalayıp iki kuruşa tamah ediyorlar.

Madem ki bu insanları kabul ettik devlet büyüklüğünü göstermeli ve sahip çıkmalı bu insanlara. Bu ülkede bütçe açığının yüzde 20-25’ini kapatabilecek büyüklükte altın tüccarlarımız varken sırtımız yere gelmez.

Vatandaş her sokağa çıkışında karşılaştığı manzara karşısında vicdani muhasebe yapıyor. Eskiden bizim insanımız aç bile kalsa sokakta dilenemezdi. Utanır sıkılırdı. Fakirliğini gizler yardım bile gizli gizli yapılırdı. Ne zaman ki yardım kuyrukları oldu, vatandaşın gizlisi saklısı kalmadı işte o zaman her şey değişti. Artık yardım vermeyen suçlu günahkar…

İsteyen acaba samimi mi diye sorgulamaya başladı insanlarımız. Haksız da değiller milyon TL lere, evlere sahip dilenciler ispatlandıktan sonra.

Evet büyük devletin gereğidir Mısır’daki idamlara karşı çıkmak. Fakat büyük devlet vatandaşı olsun olmasın tüm insanlığı sokaktan, aç yada açıkta kalmaktan da öncelikli kurtarmalıdır. Ve büyük devlet onlara her türlü yardımı yapıyorsa, sokakta kalmasına gerek yoksa halkın vicdanının suistimalden gereğini yapmalıdır halkı kandıranlara karşı.

İşte büyük devlet böyle olur. Makam arabalarını bir kenara bırakın da her geçişinizde üzerine polis konuşlandırılan yaya üst geçitlerine çıkın yeter manzarayı görmek için. Trafik ışıklarında göremezsiniz çünkü durmuyorsunuz o ışıklarda.

Büyük devletliğimizi gösterelim artık ve sokakta kalan insanlara sahip çıkın, çıplak ayakla dilenen küçücük bebelere sahip çıkın ve vatandaşı da olmadık yere vicdani muhasebeye hatta ve hatta günaha sürüklemeyelim…

Maksut BALMUK

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930