CHP Bu Kanunu Unuttu mu?


  • Gündem
  • 03 May 2014
  • editor
  • 1.445 views Okunma
  • Yorum Yok

  6 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6526 sayılı yasanın adı “Terörle Mücadele Kanunu Ve Ceza Muhakemesi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”

Bu kanun kamuoyunda Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması olarak biliniyor.

Bu yasaya eklenen bir madde ise ne Terörle Mücadele ile ilgili ne de  Özel Yetkili Mahkemelerle:

Bahsettiğimiz madde;

“MADDE 18 – 2577 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiş ve (4) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği; dava konusu edilen kadronun boş olması hâlinde bu kadroya, boş olmaması hâlinde ise aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanmak suretiyle yerine getirilir. Eski kadro ile atandığı yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunması durumunda, bu fark 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 91 inci maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.”

“4. Mahkeme kararlarının süresi içinde kamu görevlilerince yerine getirilmemesi hâlinde tazminat davası ancak ilgili idare aleyhine açılabilir.”  “

 

Şeklinde…

Bu maddeye göre kısaca;

İdare sizi keyfi olarak görevinizden aldı ve dava açtınız. Davayı kazandınız. Buna rağmen eski görev yerinize dönmeniz için o kadronun boş olması lazım.

Yani idare sizi görevden aldı ve başka bir kuruma atadı. Ertesi gün de sizin yerinize birini atadı dava açmanıza bile gerek yok çünkü yeriniz doldurulduğundan dava açıp kazansanız da eski yerinize dönemezsiniz.

 

Yine aynı kanuna eklenen bir başka madde ile;

 

Mahkeme sizinle ilgili bir karar verdi ve idare yani yöneticiniz keyfi olarak o kararı yerine getirmedi ise kişi hakkında tazminat davası açamazsınız devlet aleyhine açmak zorundasınız. Yani idarecilerin keyfi uygulamalarının sorumlusu devlet olacak.

 

İşte bu kanun maddeleri CHP tarafından bugüne kadar Anayasa Mahkemesine taşınmadı.

Kanunun iptali için Ana muhalefet partisinin yargıya taşıma hakkı var. Ana muhalefet Partisi CHP bugüne kadar bu yasayı yargıya taşımış değil.

Anayasamızda konu ile ilgili madde;
“MADDE 151- Anayasa Mahkemesinde doğrudan doğruya iptal davası açma hakkı, iptali istenen kanun, kanun hükmünde kararname veya İçtüzüğün Resmî Gazetede yayımlanmasından başlayarak altmış gün sonra düşer.”

Şeklinde. Bu maddede belirtilen 60 günlük süre Pazartesi günü doluyor. CHP yasayı Anayasa Mahkemesine taşımazsa tek yol tüm yargı yollarının tüketilerek Anayasa Mahkemesine başvurmak. Fakat o süreç sonuçlanıncaya kadar atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak…

 

Kamu görevlileri için çok önemli olan bu yasayı CHP mahkemeye taşıdı ise bilgilendirmesi halinde özellikle kamu görevlilerinin bilgisine sunmak üzere yayımlamak isteriz.

 

Maksut BALMUK
Öğretmen

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930