Başbakanın Eğitim Yanılgıları


  • Gündem
  • 25 Kas 2013
  • editor
  • 1.613 views Okunma
  • Yorum Yok

DSCF3339Başbakana kim bilgi veriyor bilmiyoruz ama akşamki TV programında söyledikleri hayretle karşılanacak nitelikte.

Elbet ki her şeyi bilmesini beklemiyoruz fakat bilmediği konularda konuşmayacak kadar tecrübe sahibi olan başbakanı birileri yanlış bilgilendirmiş gibi görülüyor.

1-    Ocak’ta 8500 öğretmen emekli olacak onların yerine 10bin alım yapacağız.

Herkes tarafından algılanan ve konuşulan bu alımın seçim yatırımı olduğu noktasında. Çünkü alım olmayacağı konusunda defalarca açıklama yapılmış hatta ve hatta kanunda alımların Ağustos’ta yapılması iktidar tarafından düzenlenmiştir.

Ayrıca Ocak ayında 8500 emekli olacak öğretmen bulmak mümkün değildir çünkü iktidar öğretmenlerin emekliliklerinin Haziran Temmuz ayında yapılması yine bu iktidar tarafından mevzuata işlenmiştir.

652 sayılı KHK:Öğretmenlerin emekliliği

MADDE 39 – (1) Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. 

Bu olsa olsa seçim yatırımıdır diyememenin bahanesi olarak karşımıza çıkmıştır.

Başbakanın Ağustos’ta kaç alım yapılacağını da açıklaması gerekmektedir. Kaldı ki o dönemde de seçim olduğundan kısıtlama yapılmasını beklememek gerekir. Şubat alımında da 10bind değil daha çok alım yapılmasını talep etmek en doğal haktır.

2-    Anadolu lisesi öğrencileri zaten zengin o nedenle dershaneye gidebiliyorlar. Meslek liseleri fakir gidemiyorlar. Şeklindeki açıklama da doğru değil.

Anadolu lisesi öğrencileri zengin dersek bugün genel lise kalmadığından tüm liseleri Anadolu lisesi yapıldığından bu kadar zenginimiz var dememiz çok zor. Ayrıca hükümet %35 Anadolu Lisesi %65 Meslek lisesi hedefine ulaşmak istemektedir o zaman vatandaş fakirleşecek midir? Sorusu karşımıza çıkar.

Meslek lisesi öğrencilerinin daha az dershaneye gittikleri doğrudur. Fakat bunun gerekçesi fakirlik yada zenginlik değildir.

a-    Meslek lisesi öğrencisi üniversite sınavını zor kazanır çünkü kültür derslerini (fizik, kimya, matematik, tarih, coğrafya, edebiyat….) yeterince görmez.

b-    Meslek lisesi öğrencisi sınav kazanamayacağını düşündüğünden sınavsız geçiş hakkından yararlanmayı tercih eder.

c-    Meslek liseleri özellikle son dönemde akademik yönden başarısız (hiçbir yere yerleşemeyen) öğrencilerin gittikleri okullar haline dönüşmüştür. Bu yanlış politika da dershaneye gitmemeye gerekçedir.

3-    Atanamayanlar öğretmen değildir yanılgısı:

Atanamayanlar devlet memuru değillerdir fakat akademik olarak aldıkları diplomalar gereği öğretmendirler. Hukuken de ruhen de öğretmendirler. Bugün inşaat mühendisliğinden mezun birine başka iş yapıyor diye sen mühendis değilsin denilemez. Öğretmenlik de aynı şekildedir.

 

Maksut BALMUK

Bu yazının tüm hakları Maksut Balmuk’a aittir. “www.maksutbalmuk.com.tr” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...

Öğretmenler 1 Haziran’da okula gelecekler mi?

MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan 2020 tarihli yazıya göre yüz yüz eğitime 01 Haziran 2020 tarihine kadar ara verilmiş uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı. Peki öğretmenler, 1 Haziran’da okula gelecek mi? Daha önce; Covid-19’un yarattığı sorunlar sonrasında eğitim öğretimde yapılanları eğrisiyle doğrusuyla el almaya çalıştığımız iki yazı yayımlamıştık. Bilindiği üzere MEB tarafından yayımlanan 29 Nisan...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Haziran 2020
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930