Bakanlıkta dayısı olan öğretmen göreve dönüyor


  • Gündem
  • 21 Kas 2017
  • editor
  • 521 views Okunma
  • Yorum Yok

MEB de sayıları binleri bulan öğretmen halen açıkta beklemekte. Yani görevlerinden uzaklaştırılmışlar. Geri dönüş için ise maalesef bakanlık adım atmıyor. Çünkü bakanlıkta ve belki de bakan Sayın İsmet Yılmaz’da “FETÖ fobiye”kapılmış durumda. Eğer göreve iade ettikten sonra kişi FETÖ’cü çıkarsa, ne yaparım kaygısı değil adeta korkusu hakim.

Öğretmenlere açığa alınırlarken, ihraç edilirlerken bile hiçbir gerekçe sunulmadı. Sadece FETÖ/PDY ve terör denildi resmi yazılarda da. İçerik ise yok.

AYLARDIR AYNI LAFLARI DUYUYORLAR

Birçok öğretmen savcılıklara kendini ihbar etti adeta. Ve bir kısmına savcılıklarca takipsizlik yani kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi. Adeta belgelendi suçsuzlukları.

Buna rağmen, yani savcılıktan belge aldığı halde iade edilmeyen öğretmenler var. Üstelik bir yıldan fazladır da açıkta bekliyorlar. Adeta psikolojileri bozuldu. Dertlerini kimseye anlatamıyorlar, anlatacak birini bulduklarında da “tamam döneceksiniz, sorun yok” gibi lafları duyuyorlar aylardır.

Oysaki benzer durumda olup, yani kovuşturmaya yer yoktur kararı alıp, göreve dönen öğretmenler de var.

Aynı ilde A kişisi dönüyor, B kişisi dönmüyor. Bu kabul edilebilir değil. Karar aynı ama sonuç farklı. Çünkü B kişisinin dayısı yok. Aynen öyle, maalesef.

FETÖ’CÜLERİN ELİNDE KOZA DÖNÜŞÜYOR

İşte bakanlığın bu yanlış tavrı ve “FETÖ fobisi” tam da korktuğu FETÖ’ye yarıyor. Haksız yere açıkta bekletilen, ihraç edilen insanların varlığı, bile bile göreve iade edilmemesi FETÖ’cülerin elinde koza dönüşüyor.

Sayın bakan, artık bu Fobiden kurtulmalıdır. Kurtulmanın yolu da yüzleşmektir. Üzerine gitmektir. Öyle ise korkuları bir kenara bırakıp hem kamu zararı yaratan, insanları ciddi şekilde mağdur edene hem de korkulara yarayan bu “fobi”den kurtulmak gerekir.

Bakanlıkta durum böyle olunca, illerde de valiler aynı korkuya kapılmış durumdalar. Bir insanı durup dururken, sebep ortaya koymadan görevden uzaklaştırıyorsunuz ve geçici bir tedbir olması gereken bu uygulamayı bir yıldan fazla zamandır sürdürüyorsunuz. Üstelik yargı kararına rağmen adım atmıyorsunuz. Bir de bunun üstüne dayısı olana ayrı muamele yapıyorsunuz. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

BU İŞ ARTIK ÇÖZÜLMELİDİR

Bir çoğunun sosyal çevre incelemesi dahi yapılmış ve olumlu dönüşler alınmışken bu korku niye? Bu korkunun ne kadar insanı, çoluğunu, çocuğunu mağdur ettiği düşünülüyor mu?

MEB, hatta hükümet bu işi artık çözmelidir. Bakanlığın açığa aldıklarını bakanlık iade etmeli diğerleri için de valileri uyarmalıdır. Bu iş artık sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

Öğretmenleri 24 Kasım’da süslü güzel kelimelerle kandırmayı bırakalım. Onları mesai arkadaşları ile buluşturalım.

Maksut Balmuk

Odatv.com

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Aralık 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031