Aynı notlarla kalan öğrenci lisede geçecek


  • Gündem
  • 09 Eyl 2013
  • editor
  • 1.472 views Okunma
  • Yorum Yok

headline (7)Değişen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğindeki düzenlemeyi ele alıp İlköğretim’le karşılaştıralım.

Ortaörğetim K.Y. Madde 50: … Öğrenciler, her dönemde tüm derslerden en az bir performansçalışması, her ders yılında en az bir derstenproje hazırlama görevini yerine getirirler.

(8) Öğrencilerin derse hazırlıkları, derse aktifkatılımları ve dersle ilgili araştırma çalışmaları daperformans çalışması kapsamında ayrıca notla değerlendirilir.

Dönem puanı

MADDE 51– (1) Bir dersin dönem puanı;

a) Sınavlardan alınan puanların,

b) Performans çalışması puanının/puanlarının,

c) Varsa proje puanının,

ç) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın

aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

 

Şimdi de İlköğretim Kurumlarındaki aynı konudaki maddeyi ele alalım:

“b) (Değişik:RG-21/7/2012-28360)İlkokul 4 üncü sınıflar ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütünsınıflarında öğrencilerin performanslarını belirlemeye yönelik yaptıkları çalışmalar ve varsa projedenaldıkları puanların ayrı ayrı ortalamaları ile sınavlardan alınan puanların toplamının aritmetik ortalaması ile belirlenir.”

 

Şimdi bu kadar maddeden sonra yorumlamaya geçelim;

 

Öğrenci bir dersten iki yada üç yazılı olacak geçmişte olduğu gibi.

En az bir dersten proje (eskiden ödev idi) alacak.

Her dersten en az bir performans çalışması yapacak.

BU şekilde aldığı puanların ortalaması o dersin başarısını belirleyecek.

Yazılılarda değişiklik yok. Sözlü kaldırılmış. Fakat İlköğretimde olduğu gibi Performans çalışması yapılacak ve

“ Öğrencilerin derse hazırlıkları, derse aktif katılımları ve “dersle ilgili araştırma çalışmaları da performans çalışması kapsamında ayrıca notla” değerlendirilecek. (Bu not bir bakıma kanaat notudur)

Bu durumda bir öğrenci yazılılarda başarısız olsa da birden fazla performans çalışması yapması ve kanaat notunun iyi olması halinde dersi geçebilecektir.

Oysa ki aynı durum ilköğretimde söz konusu değil…

 

İlköğretimdeki maddeyi almamızın sebebini de burada açıklayalım:

İlköğretimde öğrenci performansla ilgili örneğin 3 not almışsa bu notlar dönem puanında bir tane sayılır. Ortaöğretimde ise her biri ayrı sayılıyor.

Somutlaştıracak olursak;

Bir dersten: Performans 100,95,75 olsun. Yazılılar da 10 ve 20 olsun bu durumda bu öğrencinin ders puanı

 

İlköğretimde (Ortaokulda): 100+95+75=270/3=90 performans notu, 90+10+20= 120/3=40 Puan Dersin Dönem notu olur. (performans notu üç tane olduğu halde ortalaması alınıp teke indidiliyor)

 

Lisede: 100+95+75+10+20=300/5=60 Puan olur.

 

Yani aynı puanlarla Ortaokulda 40 olaak belirlenip başarısız sayılan bir öğrenci lisede aynı puanla 60 olarak değerlendiriliyor ve dersten başarılı oluyor..

Memurlar.Net - Özel

 

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması neden düzenlenmiyor?

MEB’de yargı kararına rağmen uygulamada sorunlar yaşanan, bir türlü düzene oturtulmayan sorunlardan birisi de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen ataması. Bu okullarımız kurulduklarından beri sınavla öğrenci almakta. Ayrıca öğretmenleri de özel olarak seçilmiştir yıllarca. Bu seçim süreci Anadolu liseleri ve Anadolu Öğretmen liseleri ni( kapatılan) de kapsamıştır. Yargı kararlarına bakıldığında; sınavla öğrenci alan bu...

MEB’de yeni yapılanma

Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı ve mutlak aktarılması gerektiği Eğitim’deki başarısızlık sadece bakanları değil, başbakanı da Cumhurbaşkanını da rahatsız etmektedir. Eğitim Sistemimizin sorunlu olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor. Bunun böyle gitmeyeceği da açık. Ülke ekonomisinin kaynaklarının önemli bir kısmının aktarıldığı...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031