Ankara MEM’den, örnek özür durumu tayini çalışması


  • Gündem
  • 25 Oca 2019
  • editor
  • 52 views Okunma
  • Yorum Yok

Özür grubu atamalarında il içinde onbinlerce öğretmenin mazeretleri karşılanamamaktadır. Yıllardır var olan bu soruna yönelik Bakanlıkça, “Valiliklerce tedbir alınsın” talimatlarına rağmen kayda değer uygulama söz konusu olmamıştır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü her gün onlarca kilometre yol gitmek zorunda kalan il içi özrü bulunan öğretmenlerle ilgili çalışma başlattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıda 50km den fazla yol gitmekte olan ve mazereti bulunan öğretmenlerin bilgilerini talep etti.

Tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin benzer uygulamalar yaparak il içi mazeret sorununu en azından azaltmaları yerinde bir uygulama olacaktır.

Bakanlık atamalarla ilgili olarak adeta sıkışmış durumdadır. Son yıllarda il/ilçe emri uygulamalarının yanı sıra son dönemde okul emri uygulaması yapması ve okullara resen atanan öğretmenlerin diğer öğretmenleri etkileme durumları ile ilgili farklı ve yanlış uygulamalar sorunları iyice biriktirmiştir.

MEB’in mevcut atama sistemi ile yer değiştirmeleri sürdürebilmesine imkan kalmamıştır. Farklı yol ve yöntemlerin belirlenmesi gerekir. Bunun için ilk akla gelen de sıra tayini uygulamasının yeniden ama günümüz şartlarına ve teknolojik gelişmelerine uygun olarak getirilmesidir.

MEB artık siyasi kararlar ile yapılan uygulamaların yanı sıra pansuman niteliğindeki uygulamalardan vazgeçmelidir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Öğretmenlerin il dışına çıkışı yasak mı?

Öğretmenlerin il dışına çıkışlarının yasak olduğu yönündeki değerlendirmeler ve uygulamalar doğru değildir. Bazı müdürlüklerimiz, öğretmenlerin izin almaksızın ve rapor almaksızın şehir dışına çıkamayacakları yönünde resmi bildirimlerinde bulunmaktadır. Bu konudaki örnek bir mesaja yazının sonunda yer verilmiştir. Bu mesaj içeriğini yazan yöneticiler yanlış değerlendirme yapmaktadır. Burada; Sayın bakanın dün akşam zorunlu olmadıkça öğretmenler il dışına çıkmasın söyleminden vazife edinme...

Bazı Okul müdürlerine SRC kıyağı. Görev başına 400 lira!

SRC sınavının merkezi sınav sistemine yüklenmemesi ve 1-2 saat süren bir sınav için görev başına 400 TL ücret ödenmesi nedeniyle, bu sınavda görev alacakların belirlenmesinde, kayırmacılık yaşanmamaktadır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapanların almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesinin adı. Bu sınav diğer sınavlarda olduğu gibi okullarda yazılı ve uygulama olarak yapılmakta. MEB okullarda...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930