Ankara MEM’den, örnek özür durumu tayini çalışması


  • Gündem
  • 25 Oca 2019
  • editor
  • 80 views Okunma
  • Yorum Yok

Özür grubu atamalarında il içinde onbinlerce öğretmenin mazeretleri karşılanamamaktadır. Yıllardır var olan bu soruna yönelik Bakanlıkça, “Valiliklerce tedbir alınsın” talimatlarına rağmen kayda değer uygulama söz konusu olmamıştır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü her gün onlarca kilometre yol gitmek zorunda kalan il içi özrü bulunan öğretmenlerle ilgili çalışma başlattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıda 50km den fazla yol gitmekte olan ve mazereti bulunan öğretmenlerin bilgilerini talep etti.

Tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin benzer uygulamalar yaparak il içi mazeret sorununu en azından azaltmaları yerinde bir uygulama olacaktır.

Bakanlık atamalarla ilgili olarak adeta sıkışmış durumdadır. Son yıllarda il/ilçe emri uygulamalarının yanı sıra son dönemde okul emri uygulaması yapması ve okullara resen atanan öğretmenlerin diğer öğretmenleri etkileme durumları ile ilgili farklı ve yanlış uygulamalar sorunları iyice biriktirmiştir.

MEB’in mevcut atama sistemi ile yer değiştirmeleri sürdürebilmesine imkan kalmamıştır. Farklı yol ve yöntemlerin belirlenmesi gerekir. Bunun için ilk akla gelen de sıra tayini uygulamasının yeniden ama günümüz şartlarına ve teknolojik gelişmelerine uygun olarak getirilmesidir.

MEB artık siyasi kararlar ile yapılan uygulamaların yanı sıra pansuman niteliğindeki uygulamalardan vazgeçmelidir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel
Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB’in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır. Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.  Temel dayanağımız bakan Selçuk’un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi...

Liselere geçiş sınavı için virüs uyarısı: ‘Sınıf, 12 kişiyi geçmemeli’

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Maksut Balmuk, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin “Tüm sınav salonları 10-12 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. 20 kişilik sınıflar risk oluşturacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınavla ilgili bir rehber yayımlanacak. Sınav bütün öğrencilerin maskeyle sıralara oturmasıyla başlayacak. Eğer mesafe sağlanacaksa maske çıkarılabilecek” sözlerini anımsatan Balmuk, sınav için yapılması gerekenleri...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Son Yorumlar

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031